Rrësheni

qytet në Shqipëri, në Qarkun e Lezhës

Rrësheni është nje qytetShqipëri me rreth 9 200 banorë, kryeqendër e Bashkisë Mirditë. Ka një katedrale shumë të bukur, që është ndërtuar pas vitit 2000. Dikur zona ku sot shtrihet qyteti i Rrëshenit quhej Fushë Lumth.

Rrësheni
Qyteti i Rrësheni fotografuar me dron nga Saimir KolaNdalohet përdorimi i fotos pa aprovimin e autorit
Popullsia
14.262
{{{postal_code_type}}}
4601-4602

Historia

Redakto

Historia e Rreshenit eshte e madhe.Fillon qe nga koherat Ilire ,kahe qe mbipopullonte zona e Mirdites se sotme dhe vazhdon deri ne mbreterite Arberore .

Burimet

Redakto


Lidhje të jashtme

Redakto

https://web.archive.org/web/20190829032217/http://mirditaturistike.com/