Rrezinë është një vendbanim në komunën e Gjakovës, Kosovë. Fshati ka mbi 200 banorë dhe gjendet në mes të qytetit të Gjakovës dhe Lumit Drini i Bardhë.

Rrezinë
Fshat
Vendndodhja
Rrezinë is located in Kosova
Rrezinë
Rrezinë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Gjakovë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Dushkajë
Lartësia 361 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 23′ 19″ Veri

20° 29′ 39″ Lindje

Ky fshat ka një traditë të lashtë kulturore, atdhetarie, fisnikrije dhe dallohet si vendbanim jo konfliktuozpor që jeta në brendin e tijë është e qetë dhe me një harmoni në mes të familjeve që jetojnë atje, pra Markagjinët, Domgjonët, Nikolldodët, Gjinajt, Kolukët, Zefkolajt etj.

Lidhje të jashtmeRedakto