Rrugica e Artë ( Çeke ) është një rrugë e vendosur në Kështjellën e Pragës, në Republikën Çeke . Fillimisht e ndërtuar në shekullin e 16-të, për të mbajtur rojet e kështjellës së Rudolf II, ka marr emrin nga argjendarët që jetonin atje në shekullin e 17-të. [1] Edhe pse rrugica u quajt përkohësisht Rruga e Alkimistëve ose Allymists 'Alley, alkimistët kurrë nuk kanë punuar apo jetuar atje. [1]

Rrugica e artë

Rrugica e artë përbëhet nga shtëpi të vogla, të pikturuara me ngjyra të ndritshme në vitet 1950. [1] Rruga fillimisht kishte shtëpi në të dyja anët, por njëra anë u shkatërrua në shekullin e 19-të. [1] Sot rrugica është pjesë e unazave të vogla dhe të mëdha të kalasë (p.sh. duhet të paguhet një tarifë për të hyrë), megjithëse ka hyrje të lirë pas mbylljes së brendshme të Kështjellës së Pragës. Shumë nga shtëpitë tani janë dyqane të suvenireve dhe ka një muze të armatimit mesjetar brenda ish-fortifikimit të shekullit të 14-të, i arritshëm nga Rrugica e Artë.

Numri i dhomës 22 i përkiste motrës së shkrimtarit Franz Kafka, i cili e përdori këtë shtëpi për të shkruar për rreth dy vjet midis viteve 1916 dhe 1917. [1] Jaroslav Seifert, i cili fitoi Çmimin Nobel në Letërsi në vitin 1984 dhe i cili ishte një nga nënshkruesit e Kartës 77, jetonte atje në vitin 1929. [1] [2]

Rrugica e artë ishte e lidhur me Dalibor Tower, që dikur ishte një burg .

Shënime

Redakto
  1. ^ a b c d e f "Golden Lane, Prague". A View on Cities. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2015. Marrë më 27 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Prague Castle - The Golden Lane". prague-castle.org/. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2019. Marrë më 2015-02-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)