Rwindi (Shqiptimi: Ruindi) është një qytet i vogël në provincën e Kivës Veriore, Republika Demokratike e Kongos. Qyteti ka një aeroport prej 1,040 metrash, Aeroporti Rwindi.[1]

Jeta e egërRedakto

 
Një luaneshë Kongoleze në Parkun Kombëtar të Virungës afër Ruindit

Meqë ky qytet është afër Parkut Kombëtar të Virungës, luanët janë shtrirë atje gjatë luftës së parë dhe luftë së dytë civile[2] dhe mbase janë zhdukur në ditët e sotme.

Shiko edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Informacioni i Airoportit për FNZR-në, Great Circle Mapper.
  2. ^ Treves, A.; Plumptre A. J.; Hunter L. T.; Ziwa J. (2009). "Identifying a potential lion Panthera leo stronghold in Queen Elizabeth National Park, Uganda, and Parc National Des Virunga, Democratic Republic of Congo". Oryx. 43 (1): 60–66. doi:10.1017/s003060530700124x. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


  Ky artikull në lidhje me Republikën Demokratike të Kongos është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.