Rufiji Delta (Shqiptimi: Rufixhi Dēlta) është një rajon në Tanzani. Ky rajon ka një nga lumenjtë më të gjatë në Tanzani, lumin Rufiji.[1]

Historia e luanit njeri-ngrënësRedakto

Një luan që njeri-ngrënës u vra nga skuterët në këtë rajon në prill të vitit 2004. Besohet se ka vrarë dhe ka ngrënë të paktën 35 vetë në një seri incidentesh që mbulojnë disa fshatra në bregdetin e këtij rajoni.[2] Dr Rolf D. Baldus, koordinatori i programit të kafshëve të egra të GTZ, tha se ishte e mundur që luani të gjuaj njerëz, sepse kishte një dhëmballë të plasaritur dhe shkroi: "Ky luan ndoshta ka përjetuar shumë dhimbje, veçanërisht kur përtypte".[3] Ashtu si në raste të tjera ky luan ishte i madh, i mungonte krifa dhe kishte një problem me dhëmbin.

ReferimetRedakto

  1. ^ ""Downstream and Coastal Impacts of Damming and Water Abstraction in Africa", Environmental Management, authored by Maria Snoussi, Johnson Kitheka, Yohanna Shaghude, Alioune Kane, Russell Arthurton, Martin Le Tissier, and Hassan Virji, 2007, volume 39, page 589" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 21 gusht 2014. Marrë më 3 nëntor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dickinson, Daniel (19 tetor 2004). "Toothache 'made lion eat humans'". BBC News. Marrë më 25 janar 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Baldus, R (mars 2006). "A man-eating lion (Panthera leo) from Tanzania with a toothache". European Journal of Wildlife Research. 52 (1): 59–62. doi:10.1007/s10344-005-0008-0. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

  Ky artikull në lidhje me Tanzaninë është i cunguar. Ti mund të ndihmosh duke e përmirësuar atë!