Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Søgne (kthjellim).


Søgne është një komunëqarkun Vest-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 151 km² dhe popullsi 9426 banorë[1].

Søgne
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Vest-Agder
Kryeqëndra Søgne
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Solveig Kjelland Larsen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°5′V 7°46′L / 58.083°V 7.767°L / 58.083; 7.767 (Søgne)Koordinatat: 58°5′V 7°46′L / 58.083°V 7.767°L / 58.083; 7.767 (Søgne)
Sipërfaqja 151 km2
Popullsia 9.426 banorë 2004
Dendësia 62,42 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Søgnesokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1613
Søgne is located in Norvegjia
Søgne
Søgne
Søgne – harta_foto
www.sogne.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Søgne – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto