Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sør-Trøndelag (kthjellim).


Sør-Trøndelag është një qarkrajonin TrøndelagNorvegji. Qarku ka një sipërfaqe 18855.76 km² dhe popullsi 297366 banorë[1].

Sør-Trøndelag
Sør-Trøndelag fylke
—  qark  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Kryeqëndra Trondheim
Kryekomunari Tore O. Sandvik
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°10′V 10°20′L / 63.167°V 10.333°L / 63.167; 10.333 (Sør-Trøndelag)Koordinatat: 63°10′V 10°20′L / 63.167°V 10.333°L / 63.167; 10.333 (Sør-Trøndelag)
Sipërfaqja 18.855,76 km2
Popullsia 297.366 banorë 2011
Dendësia 15,77 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NO-16

Sør-Trøndelag – Vendndodhja

www.stfk.no

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto