SV Waldhof Mannheim 07 është klub futbollistik e cila ndodhet në Manhajm, Gjermani. Sot klubi ka antarësi me mbi 2,400. Klubi u themelua më 11 prill 1907 dhe ka luajtur në divizionin e dytë në Westkreis-Liga para Luftës së Parë Botërore. Waldhof u bë pjesë e ligës Kreisliga Odenwald në vitin 1919 dhe ka fituar ligën më 1920 dhe 1921.

SV Waldhof Mannheim
Pseudonimi(et)Waldhof Buben
Themeluar11 prill 1907
StadiumiCarl-Benz-Stadion
Kapaciteti25,667
PronariFlamuri Klaus-Rüdiger Geschwill
TrajneriFlamuri Gerd Dais
Liga3. Liga
2021-225.
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Lojtarët

Redakto

Sipas 31 janarit 2017[1]

Nr. Lojtarët Nacionaliteti
Portierët
1 Christopher Gäng  
12 Levent Cetin  
25 Markus Scholz  
30 Konstantin Weis  
Mbrojtësit
2 Mete Çelik  
3 Hassan Amin    
4 Alexander Rodriguez Schwarz    
5 Marcel Seegert  
13 Michael Fink  
15 Marco Müller  
23 Michael Schultz  
44 Kevin Nennhuber  
Mesfushorët
6 Sebastian Gärtner  
7 Ali Ibrahimaj  
8 Daniel di Gregorio  
18 Lukas Kiefer  
17 Gianluca Korte  
27 Bastian Müller  
21 Morris Nag  
68 Nico Seegert  
24 Simon Tüting  
Sulmuesit
19 Nicolas Hebisch  
9 Benedikt Koep  
28 Dennis Rothenstein  
20 Jannik Sommer  

Trajnerët

Redakto
 • 1919–1921 Jakob Gentner
 • 1921 William Townley
 • 1922–1923 Karl Willnecker
 • 1925–1927 Heinrich Schwärzel
 • 1927–1930 Johann Hetzel
 • 1930–1937 Hans Tauchert
 • 1938–1940 Otto Neumann
 • 1940–1947 Fritz Ruchay
 • 1946–1947 Herbert Pahlke
 • 1947 Herbert Kratsch
 • 1947–1948 Willi Pennig
 • 1948–1949 Hermann Marquet
 • 1949 Karl Engelhardt
 • 1949–1950 Fritz Rebell
 • 1950–1951 Fritz Maurischat
 • 1951–1954 Hans Wendlandt
 • 1954–1955 Fritz Pliska

Stadiumi

Redakto

SV Waldhof luan si vendas në stadiumin Carl-Benz-Stadion, i cili ka 25,667 ulëse.

Referime

Redakto
 1. ^ "Aktueller Kader". Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2017. Marrë më 28 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)