Flamuri zyrtar
Flamuri shtetëror Emblema
Statistika
Kryeqyteti: Dresden
Hapësira: 18.415,66 km²
Banorë: 4.261.896 (30 Qörshor 2006)
Dendësija e popullsisë: 231 Banorë në km²
Website: http://www.sachsen.de
ISO 3166-2: DE-SN
Politika
Kryeministri: Stanislaw Tillich (CDU)
Partia në pushtet: CDU dhe SPD
Harta

Saksonia (gjermanisht Sachsen) është Republik federative në Republikën federale Gjermane. Ai kufizohet në veri me Brandenburg, në veriperëndim me Sachsen-Anhalt, dhe në perëndim me Thüringen dhe jugperëndim me Bayernin. Pos kësaj ka dhe kufirin në jug me Çekinë dhe në lindje me Poloninë. Kryeqyteti është Dresdeni.

Gjeografia Redakto

Historia Redakto

Demografia Redakto

Ekonomia Redakto

Kultura Redakto

Politika Redakto

Shiko dhe këtë Redakto

Lidhje të jashtme Redakto