Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Saguenay–Lac-Saint-Jean (kthjellim).


Saguenay–Lac-Saint-Jean është një rajon administrativProvincën Kebek, Kanada. Rajoni administrativ ka një sipërfaqe 95893 km² dhe popullsi 272911 banorë.[1] U themelua më 29 mars 1966.

Saguenay–Lac-Saint-Jean
Saguenay–Lac-Saint-Jean
—  rajon administrativ  —
flamuri_figura
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kebek – stema Kebek
Statistika dhe Territori
Koordinatat 48°33′19″V 71°39′18″P / 48.555278°V 71.655°P / 48.555278; -71.655 (Saguenay–Lac-Saint-Jean)Koordinatat: 48°33′19″V 71°39′18″P / 48.555278°V 71.655°P / 48.555278; -71.655 (Saguenay–Lac-Saint-Jean)
Sipërfaqja 95.893 km2
Popullsia 272.911 banorë 2010
Dendësia 2,85 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 29 mars 1966
Zona Kohore UTC-5
Saguenay–Lac-Saint-Jean is located in Kanadaja
Saguenay–Lac-Saint-Jean
Saguenay–Lac-Saint-Jean
Saguenay–Lac-Saint-Jean – harta_foto
www.saguenaylacsaintjean.gouv.qc.ca/

ReferimetRedakto

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Ndarja administrative në Kebek