Salem është kryeqyteti i shtetit amerikan të Oregonit, dhe qendra e rrethit Marion. Ai ndodhet në qendër të Luginës Willamette së bashku me lumin Willamette, i cili kalon përmes qytetit në veri. Lumi formon kufirin midis rretheve Marion dhe Polk, dhe lagja West Salem e qytetit ndodhet në rrethin Polk. Salemi u themelua në vitin 1842. Popullsia e Salemit është 155.000 banorë (2010), i treti në Oregon pas Portland dhe Eugene.

Salem
Salem
Qytet
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Oregonit
Vendndodhja
Salem is located in SHBA
Salem
Salem

Koordinatat: 44°55′51″V 123°1′44″P / 44.93083°V 123.02889°P / 44.93083; -123.02889

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Oregon
Qarku Marion, Polk,
Kryetari i Bashkisë Anna M. Peterson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 125,48 km2
Lartësia 46,7 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 154.637 banorë
Dendësia 1.246,5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1842
Zona Kohore UTC-8
Verore UTC-7
Kodi Postal 78701-78705, 78708-78739, 78741-78742, 78744-78769
Prefiksi 503, 971
Koordinatat 44° 55′ 51″ Veri

123° 1′ 44″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.www.cityofsalem.net
Vendodhja e Salemit në Oregon