Salvatore Cuoci (lindi më 26 janar 1965) është anëtar i Forcave të Armatosura Italiane, dhe komandanti i 22-të KFOR-it.[1] Para se të hyj në ushtri, ai shkoi në Akademinë Ushtarake Italiane më 1983. Në vitin 1987, pas diplomimit në akademinë ushtarake, ai shkoi në Shkollën Ushtarake për Oficerë në Torino. Në shtator të vitit 1987, Couci u emërua si toger i trupave të blinduara.

Më pas, ai shërbeu si komandant i togut për Batalionin e 9-të të blinduar "M.O. Butera" në L'Aquila, në Batalionin e 6-të të Tankeve "M.O. Scapuzzi", kur ishte në Civitavecchia ai shërbeu si Komandant i Kompanisë, S2 dhe S3.

ReferimetRedakto

  1. ^ "Major General Salvatore Cuoci". jfcnaples.nato.int. Marrë më 28 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)