Samadrexha (Vushtrri)

(Përcjellë nga Samadrexha)

Samadrexhë është një vendbanim në komunën e Vushtrrisë, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Lumkuq. Fshati Samadrexhë posedon shkollën, ambulanten e shëndetit, dyqane ushqimore, pika karburanti, internet kafe, pika grumbulluese të qumshtit etj.

Samadrexhë
Lumkuq
Fshat
Vendndodhja
Samadrexhë is located in Kosova
Samadrexhë
Samadrexhë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Vushtrri
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 49′ 22″ Veri

21° 2′ 48″ Lindje

GjeografiaRedakto

Samadrexha është një vend i bukur dhe mjaft tërheqës sepse pozita gjeografike dhe reliefi e bëjnë tërheqës.

Kushtet për banim në Samadrexhë janë mjaft të mira, duke përfshirë infrastrukturen rrugore, shkollen afër, ambulancen afër etj.

Në Samadrexhë është instaluar gypi i ujësjellësit por ende nuk është funksionin sepse është duke u pritur përfundimi i fakbrikës së ujit e cila do ti furnizoj me ujë fshatrat e Vushtrrisë.

DemografiaRedakto

Në Samadrexhë banorët janë të gjithë shqiptar.

KulturaRedakto

Në Samadrexhë zhvillohen aktivitete të ndryshme e në veçanti sporti i hendbollit. Samadrexha ka dy ekipe të hendbollit, një ekip të femrave dhe një të meshkujve. Ekipi i meshkujve dhe femrave zhvillojnë garat në superligen e hendbollit të Kosovës.

Lidhje të jashtmeRedakto