Strigar ose Strighar, (Italisht: San Cosmo Albanese) është një fshat dhe Komunë në Provincën e Kozencës në rajonin e KalabrisëItalisë jugore.

Strigari
San Cosmo Albanese
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej641
Emri i banorëvesrigarjotë
{{{postal_code_type}}}
87060
Faqja zyrtarewww.comune.sancosmoalbanese.cs.it
Vendodhja e Komunës së Strigarit në Provincën e Kozencës

Shumica e popullsisë së fshatit janë shqiptarë. Banorët e parë që krijuan fshatin ishin të krishterë shqiptarë që emigruan në Itali pas shtypjes së rezistencës së Shqipërisë kundër perandorisë osmane. Kjo është arsyeja pse fshati quhet San Kozmo Albaneze.