Qyteti San Marino, i njohur edhe thjesht si San Marino, është kryeqyteti i Republikës së San Marinos në gadishullin italian, pranë Detit Adriatik. Qyteti ka një popullsi prej 4.493 banorësh. Ndodhet në shpatet perëndimore të pikës më të lartë të Monte Titano.

San Marino
Città di San Marino
Qytet
Guaita.JPG
Popullsia
 • Gjithsej4.493
Emri i banorëveSanmarinezë
{{{postal_code_type}}}
RSM-47890
TargatRSM
Faqja zyrtarewww.sanmarinosite.com

KarakteristikaRedakto

Ai është qyteti i tretë më i madh (pas Doganas dhe Borgo Maggiore) si dhe kryeqyteti i kështjellës me të njëjtin emër (4294 banorë me një sipërfaqe prej 7,09 km²)