Qyteti San Marino, i njohur edhe thjesht si San Marino, është kryeqyteti i Republikës së San Marinos në gadishullin italian, pranë Detit Adriatik. Qyteti ka një popullsi prej 4.493 banorësh. Ndodhet në shpatet perëndimore të pikës më të lartë të Monte Titano.

San Marino
Italisht : Città di San Marino
Qytet
noform
Vendndodhja
San Marino is located in San Marino
San Marino
San Marino

Koordinatat: 43°56′4.56″V 12°26′50.28″L / 43.9346000°V 12.4473000°L / 43.9346000; 12.4473000

Administrimi
Shteti Flamuri San Marino
Kryetari i Bashkisë Alessandro Barulli
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.09 km2
Lartësia 749 m (m.n.d.)
Popullsia 4,493 banorë
Dendësia 633.71 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 3 shtator, 301
Vendasit Sanmarinezë
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal RSM-47890
Prefiksi Nga Italia dhe Vatikani:0549, ndërsa nga gjithë vendet e tjera: +378
Targa RSM
Koordinatat 43° 56′ 4.56″ Veri

12° 26′ 50.28″ Lindje

Faqja Zyrtare www.sanmarinosite.com

KarakteristikaRedakto

Ai është qyteti i tretë më i madh (pas Doganas dhe Borgo Maggiore) si dhe kryeqyteti i kështjellës me të njëjtin emër (4294 banorë me një sipërfaqe prej 7,09 km²)