San Roque, Cádiz

komunë në SpanjëSan Roque është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Campo de Gibraltar, të provincës Cádiz, në Andalusia. San Roque ka 29249 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 146.88 km2.

San Roque
Komunë
noform
View of San Roque at dusk showing Gibraltar in the background.
Stema_figuraBandera de San Roque.svg
Vendndodhja
San Roque is located in Spanjë
San Roque
San Roque

Koordinatat: 36°12′35″V 5°23′4″P / 36.20972°V 5.38444°P / 36.20972; -5.38444

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Cádiz
Qarku Campo de Gibraltar
Kryetari i Bashkisë Juan Carlos Ruiz Boix
Partia PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 146.88 km2
Lartësia 108 m (m.n.d.)
Popullsia 29249 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 21 May 1706
Vendasit Sanroqueño/a
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 11360 (San Roque casco) 11310 (Sotogrande) 11311 (Guadiaro y Pueblo Nuevo de Guadiaro) 11312 (Torreguadiaro, San Diego y San Enrique de Guadiaro) 11313 (Puente Mayorga) 11314 (Campamento) 11368 (Estación de San Roque) 11369 (Carteia, Guadarranque, Miraflores y Taraguilla)
Prefiksi (+34) 956 78 XX XX
Koordinatat 36° 12′ 35″ Veri

5° 23′ 4″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.sanroque.es

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto