Sandnes është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 303 km² dhe popullsi 63032 banorë[1].

Sandnes
Sandnes edit.JPG
Stema zyrtare e Sandnes
Popullsia
 • Gjithsej63.032
Faqja zyrtarewww.sandnes.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Sandnes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto