Sant Feliu de Guíxols

komunë në Spanjë


Sant Feliu de Guíxols është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Baix Empordà, të provincës Girona, në Katalonia. Sant Feliu de Guíxols ka 21.961 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 15.62 km2.

Sant Feliu de Guíxols
Komunë
noform
Stema_figuraBandera de Sant Feliu de Guíxols.svg
Vendndodhja
Sant Feliu de Guíxols is located in Spanjë
Sant Feliu de Guíxols
Sant Feliu de Guíxols

Koordinatat: 41°47′V 3°2′L / 41.783°V 3.033°L / 41.783; 3.033

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Girona
Qarku Baix Empordà
Kryetari i Bashkisë Pere Albó Marles (PCS)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 15.62 km2
Lartësia 4 m (m.n.d.)
Popullsia 21.961 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit guixolenc, guixolense, feliuense,ganxó
Zona Kohore UTC+1

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto