Santa Cruz de Minas është komunë e cila ndodhet në shtetin e Minas Gerais. Është komuna më e vogël e cila ka 2.9 kilometra katrorë.

Santa Cruz de Minas
Komunë
noform
Pamja e sheshit Shën Pedros në Santa Cruz de Minas
Vendndodhja
Santa Cruz de Minas is located in Brazili
Santa Cruz de Minas
Santa Cruz de Minas

Koordinatat: 21°7′12″J 44°13′22″P / 21.12000°J 44.22278°P / -21.12000; -44.22278

Administrimi
Shteti Flamuri Brazili
Rajoni Rajoni Juglindore
Shteti Minas Gerais
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,859 km2
Popullsia 8,298 banorë (1 korrik 2013)
Dendësia 2,902,41 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore (UTC-3)
Koordinatat 21° 7′ 12″ Jug

44° 13′ 22″ Perëndim