Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sarpsborg (kthjellim).


Sarpsborg është një komunëqarkun Østfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 406 km² dhe popullsi 50115 banorë[1].

Sarpsborg
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Sarpsborg

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Østfold
Kryeqëndra Sarpsborg
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Jan O. Engsmyr (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°17′V 11°12′L / 59.283°V 11.200°L / 59.283; 11.200 (Sarpsborg)Koordinatat: 59°17′V 11°12′L / 59.283°V 11.200°L / 59.283; 11.200 (Sarpsborg)
Sipërfaqja 406 km2
Popullsia 50.115 banorë 2006
Dendësia 123,44 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sarping
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1102
Vendndodhja
Sarpsborg is located in Norvegjia
Sarpsborg
Sarpsborg
Sarpsborg – harta_foto
www.sarpsborg.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimiRedakto

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto