Sarutobi Sasuke (猿 飛 佐 助) është një ninxha që shfaqet në artin narrativ kōdan dhe shkrimet e trilluara. Nofka në përgjithësi besohet të jetë marrë nga Meijiperiudhën Taishō. Disa argumentojnë se ai është i bazuar në personazhe të vërteta të drejtpërdrejta, të tilla si Kōzuki Sasuke (上月佐助, Kōzuki Sasuke) dhe Sarutobi Nisuke (猿飛仁助). Emri i familjes së tij, që do të thotë "kërcejnë majmuni",[1] është shkruar me dy kanji; saru (猿) është karakter për "majmun", dhe tobi (飛) është karakter për "kërce". Ai ishte i njohur për shkathtësinë dhe shpejtësinë e tij si majmun,[2] veçanërisht në pemë. Shumë përshkrime e portretizojnë atë sikur ishte jetim dhe rritur nga një bandë majmunësh, duke i dhënë kështu aftësi majmunëve.

FolkloriRedakto

Sasuke renditet zakonisht si udhëheqësi i Dhjetë trimat e Sanadës, një grup imagjinar me dhjetë ninja që gjoja ndihmoi kryekomandantin Sanada Yukimura në betejat e Kështjellës Osaka gjatë fazave të fundit të epokës së luftës civile japoneze, dhe ai është shumë më i miri të njohur dhe më të njohurit në mesin e tyre. Kur paraqitet me Kirigakure Saizō, një nga shokët e tij, ai shpesh është në kontrast me mikun / rivalin e tij më të mirë, i cili zakonisht ka një pamje elegante dhe aftësi magjike. Në përgjithësi thuhet se Sasuke është një ninxha Kōga, ndërsa Saizō është një ninxha Iga. Si e tillë, kur të dy paraqiten së bashku, ata pothuajse gjithmonë përshkruhen si rivalë dhe më vonë, pasi u rekrutuan në kauzën e Sanadës, miqtë më të mirë. (Kjo rivalitet paralelizon rivalitetin Iga-Kōga dhe rivalitetet Hattori-Fūma në trillimin e ninxhave.) Thuhet se ai ra në betejë kundër forcave të Tokugawa Ieyasu gjatë Rrethimit të Osakës në verën e vitit 1615;[3] por nuk është asnjë rekord historik i kësaj.[4] Në një version tjetër, Sasuke depërtoi në fortesën e Tokugawa Ieyasu gjatë vitit 1615 dhe, pasi e kishte kapur këmbën në grackën e ariut, ndërsa shpëtonte nga armiku, e preu në kyçin e këmbës për të shpëtuar dhe më pas mori jetën e tij në vend që të kapej.[5]

Në kulturën populloreRedakto

Një Sarutobi Sasuke i rritur është një personazh në serinë anime dhe manga Samurai Deeper Kyo, në të cilën ai shërben Sanada Yukimura si drejtuese e Dhjetë trimave - të njëjtin rol që ai ka në manga dhe anime Brave 10[6] dhe në filmin Kamen Rider Den -O: I'm Born!. Sasuke u shfaq gjithashtu në anime dhe manga historike Shura no Mon (duke shërbyer Sanada Tsubura), në serinë drama taiga Tenchijin, në anime Sanada Ten Braves dhe në filmin Goemon. Në serinë e video lojërave dhe anime Sengoku Basara, dhe në përshtatjet e saj Sengoku Basara: The Last Party dhe Sengoku Basara: Samurai Kings,[7] ai është portretizuar si një ninxhë dinake, duke ndihmuar Yukimura. Në filmin Shogun Assassins (Sanada Yukimura no Bouryaku), Sasuke tregohet se është fjalë për fjalë një ninxhë antropomorfizuar në majmun. Në seritë Super Sentai Ninja Sentai Kakuranger, personazhi kryesor Sasuke (Ninja Red) është një pasardhës i drejtpërdrejtë i Sarutobi Sasuke, ashtu siç është në rastin e Ecchan në manga dhe serinë manga Sarutobi Ecchan.

Personazhe të ndryshme ninxha me emrin Sasuke ose Sarutobi shfaqen në serinë anime Gintama, Haō Taikei Ryū Knight, 2 × 2 = Shinobuden dhe Ranma ½ (Sasuke Sarugakure), video lojëra Captain Commando, Ehrgeiz, Joy Mech Fight (si një robot ninxha), Gotcha Force, Kessen (si një kunoichi), Ninja Master's: Haō Ninpō Chō (ku ai është protagonist), Samurai Warriors dhe Suikoden II, në serinë e video lojës The Legend of the Mystical Ninja (si një tjetër ninxha robot), dhe në lojën e letrave Yu-Gi-Oh!.

ReferimetRedakto

  1. ^ "Sarutobi Sasuke, One of The Legendary Ten" (në anglisht). Way of Ninja. Marrë më 20 nëntor 2011.
  2. ^ Donn F. Draeger, Ninjutsu: The Art of Invisibility, Tuttle Publishing, 2008 (p.104-105)
  3. ^ Online dictionary of history and traditions in Japan: Sarutobi Sasuke
  4. ^ Alain Silver, The Samurai Film, Overlook Press, 2005
  5. ^ Joel Levy, Ninja, The Shadow Warrior, Metro Books, 2007
  6. ^ "Sarutobi Sasuke (Brave 10 – anime cast)" (në anglisht). brave10.com. Marrë më 24 janar 2012.
  7. ^ "Sengoku Basara Tv" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më nëntor 15, 2012. Marrë më dhjetor 12, 2012.