Sault Sainte Marie (Kanada)

Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sault Sainte Marie (kthjellim).


Sault Sainte Marie është një qytetprovincën Ontario, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 715 km² dhe popullsi 74948 banorë.[1]

Sault Sainte Marie
City of Sault Ste. Marie, Ontario
—  qytet  —
Pamje nga Sault Sainte Marie (Kanada)

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Ontario – stema Ontario
Ndarja statistikore Parametri i kërkuar mungon ndarja_adm_shkalla_2 mungon (dok)
Kryebashkiaku John Rowswell
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46°32′00″V 84°21′00″P / 46.533333°V 84.35°P / 46.533333; -84.35 (Sault Sainte Marie)Koordinatat: 46°32′00″V 84°21′00″P / 46.533333°V 84.35°P / 46.533333; -84.35 (Sault Sainte Marie)
Lartësia 190 m (m.n.d)
Sipërfaqja 715 km2
Popullsia 74.948 banorë 2006
Dendësia 104,82 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-5
Prefiksi 705
Vendndodhja
Sault Sainte Marie is located in Kanadaja
Sault Sainte Marie
Sault Sainte Marie
www.city.sault-ste-marie.on.ca/

ReferimetRedakto

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Ndarja administrative në Ontario