Ontario është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 1.076.395 km² dhe popullsi 12.986.857 banorë[3] dhe është themeluar më 1 korrik 1867. Toronto është kryeqëndra e provincës. Ontario është provinca më e madhe për nga numri i banorëve në Kanada. Në aspektin politiko-ekonomik provinca paraqet Kanadanë Qendrore ndërsa në aspektin gjeografik karakterizohet si provincë e Kanadasë Lindore, bashkë me Kebekun dhe provincat Atlantike.

Ontario
Stema zyrtare e Ontario
Popullsia
 • Gjithsej12.986.857
Faqja zyrtarewww.ontario.ca/
Ujëvarat e Niagarës Ontario

Referime

Redakto
  1. ^ "Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates". Statistics Canada. Marrë më 26 mars 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Gross domestic product, expenditure-based, by province and territory" (në anglisht). Statistics Canada. 10 nëntor 2009. Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2008. Marrë më 3 nëntor 2012.
  3. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera

Redakto
  •   Commons: Ontario – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme

Redakto