Toronto është qyteti më i madh i Kanadasë dhe kryeqyteti i provincës Ontario. Ndodhet në buzë të liqenit të Ontarios. Toronto numëron 2.703.281 banorë. 49 % e njërzve në Toronto kanë lindur jashtë Kanadas. Në Toronto mundë të gjendet CN Tower, e cila kishte qënë kulla më a lartë në botë për më shumë se 30 vjet.[1]

Toronto
Qytet
Toronto - ON - Skyline bei Nacht.jpg
Flamuri i Toronto
Stema zyrtare e Toronto
Popullsia
 • Gjithsej2.791.140
Faqja zyrtarehttp://www.toronto.ca/

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto


 
Panoramë 360° e fotografuar nga Kulla CN.

DemografiaRedakto


ReferimeRedakto

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)