Saw III është një film horror 2006 shkruar nga shkrimtarët e filmit të parë e / drejtorëve, James Wan dhe Leigh Whannell dhe i drejtuar nga shkrimtari Saw II / drejtor, Darren Lynn Bousman dhe u lirua më 27 tetor, 2006.

Filmi përfundon trilogji e parë e serisë që fokusohet në një shtrat Kramer-ridden Gjoni, dhe nxënës i tij testet përfundimtare Amanda para se ai të vdes. Filmi përmban shtesë-histori mbrapa në lidhje me dy kundërshtarët. Filmi ishte i përkushtuar për Gregg Hoffman, producent i të dy filmat e parë. Hoffman vdiq më 4 dhjetor, 2005, menjëherë pas shpalljes zyrtare të Luanët Gate Entertainment të Saw III.

Saw III
Regjia ngaJames Wan
Shkruar ngaLeigh Whannell
ProdhuesiMark Burg&James Wan
LuajnëTobin Bell
Shawnee Smith
Angus Macfadyen
Bahar Soomekh
Dina Meyer
KinematografiaDavid A. Armstrong
MontazhiKevin Greutert
MuzikaCharlie Clouser

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaTwisted Pictures
Data e publikimit
27 Tëtor 2006
Kohëzgjatja
107 Minuta
Shteti SHBA
GjuhaAnglishtja

Komploti i Filmit Redakto

Minuta pas përfundimit të Saw II, Eric Matthews (Donnie Wahlberg) i shpëton banjo duke thyer këmbën e tij me mbetet e kapak tank tualet përdorur për të vrarë ZEPH në Saw dhe rrëshqitje atë nga pranga. Gjashtë muaj më vonë, një tjetër viktimë është zbuluar nga Jigsaw Lt Rigg (Lyriq Bent) dhe Detectives Kerry (Dina Meyer) dhe Hoffman (Kostas Mandylor). Në testin e tij, Troy (J. Larose), kishte për zinxhirët shqyej nga trupin e tij në mënyrë që të shpëtojnë nga një bombë, por derën e dhomës ishte e mbyllur, duke e bërë kurth i pashmangshëm. Kjo është vënë re nga Kerry, i cili ndihet fajtor mbi zhdukjen Matthews '; ajo më vonë zgjohet në një parzmore i tëri në brinjë e saj. Ajo retrieves një kyç të shfrytëzuar nga një gotë e acidit, por lotët e pajisjes ribcage e saj jashtë anyway.

Jeff Denlon (Angus MacFadyen), një njeri hakmarrës, dhe Lynn Denlon (Bahar Soomekh), një mjek në depresion, janë rrëmbyer nën John Kramer's (Tobin Bell) urdhra. Lynn është sjellë para Kramer, tani qëndron në shtrat nga kanceri, nga Amanda Young (Shawnee Smith) dhe i jepet një lojë e hapur: të mbajë gjallë Kramer për kohëzgjatjen e lojës Jeff. Duhet Kramer vdesin, apo duhet ajo të përpiqen për të shpëtuar, jakë rreth qafës e saj do të zjarrit pesë predha armë gjahu në kokën e saj. Jeff zgjohet në mes të një centrali meatpacking braktisur dhe është informuar se ai duhet të shkojë përmes disa testeve, të cilat do të çojnë atë në "njeriu i përgjegjës për humbjen e fëmijës së tij."


Në testin e tij të parë, Jeff hyn në një frigorifer dhe e gjen Danica Scott (Debra Lynne McCabe), i cili dëshmoi aksident me makinë që vrau djalin e tij, por Dylan nuk pranoi të dëshmojë në gjyq. Ajo është e zhveshur dhe lidhur me zinxhirë në mes të dy poleve të hedhur ujë të ftohtë akull-në intervale të rastit; ajo përfundimisht bind Jeff për të ndihmuar e saj, por të ngurta ngrin para se ai mund të marrim kyç nga pas hekurave të ngrira metal. Në testin e tij të dytë, Jeff me sukses liron Gjyqtari Halden (Barry Flatman), i cili vetëm dënoi vrasësin e Dylan's për gjashtë muaj në burg dhe ishte kështu një objektiv i bujë Jeff, nga thellësia e një gropë të mbushur me kufoma derr të lëngshëm nga incinerating e tij në fund të lodra djalit të rifitoj një kyç. Në testin e tij të tretë, Jeff gjen Timothy Young (Mpho Koaho), vrasësit e djalit të tij, e ngjitur në një makinë që do të kthesë gjymtyrët e tij dhe një qafë nga një deri sa të thyer. Ai retrieves një kyç bashkangjitur të shkaktojë e një pushkë gjahu, por aksidentalisht vret Halden kur ajo shkarkimet, dhe qafën Timothy është thyer para se ai mund te e hap e pajisjes. Me testet e tij gjithsesi të plotë, Jeff shkon në zonën e përfundimtare.


Ndërkohë, Lynn dhe Amanda të punojnë së bashku për të mbajtur gjallë Kramer. Gjatë një improvizuar kirurgji të trurit për qëllim për të lehtësuar presionin mbi trurin John's, ai fillon hallucinating në lidhje me një grua tjetër dhe deklaron dashurinë e tij me zë të lartë. Indinjuar nga përjeton këtë, Amanda e lë të vazhdojë monitorimin infermieri Jeff. Paraftyrimet tregojnë se Amanda vazhduar prerja veten pas Kramer u bë shtrat, dhe ajo recollects duke u bërë nxënës Kramer dhe rrëmbimin Adam Stanheight (Leigh Whannell) para ngjarjeve të filmit të parë. Amanda edhe gjen një letër drejtuar saj, përmbajtja e saj më shqetësuese të saj. Pas operacionit, Lynn dhe Kramer flisni privatisht; Lynn zbulon se hidhur e saj i ka dhënë një vlerësim të saj të ri për familjen e saj. Amanda kthimit me lajmin se testet Jeff janë të plota, por refuzon të lirojë Lynn, ajo tregon se ajo nuk e besojnë modus operandi Kramer dhe kishte projektuar analizat e saj të jetë i pashmangshëm në përputhje me rrethanat, duke përfshirë Troy dhe Kerry. Ajo gjithashtu tregon se ajo dhe Eric Matthews luftuan pas ai u arratis në banjo dhe se ajo e la atë për të vdekur. Përveç kësaj, ajo ishte kthyer në banjo para ngjarjeve të Saw II dhe i dha Adamit një mëshirë vrasje me asfiksi.

Amanda Lynn fidaneve në pjesën e pasme ashtu si Jeff arrin në infermieri, ai retaliates nga të shtënat e saj në qafë. Kramer tregon për Amanda se testi ishte i saj: ajo është duke u testuar në e saj do të të mbajnë gjallë dikush, duke mos ditur se Jeff dhe Lynn ishin të martuar. Amanda vdes nga plaga e saj dhe Kramer i jep Jeff provë e fundit, ku ai mund të zgjidhni midis vrasjes Kramer apo fal atij; Kramer ofron për të thirrur një ambulancë për Lynn nëse Jeff falë atij. Jeff merr një sharrë disk, thotë Kramer ai falë atij, dhe fyt godet Kramer. Dera e dhomës vula veten si një Kramer vdes luan një magnetofon, i cili zbulon se Jeff ka dështuar testin e tij të fundit duke vrarë Kramer, i cili ishte personi i vetëm që e di vendndodhjen e vajzës së tij, Corbett (Niamh Wilson). Në mënyrë që të gjeni të saj, Jeff duhet të luajnë një lojë. shirit përfundon si Kramer vdes, dhe jakë teke aktivizon dhe vret Lynn në të njëjtën kohë, duke lënë të bllokuar Jeff me tre kufoma.