Tobin Bell

aktor amerikan (lindur më 1942)

Tobin Bell (lindur në 7 gusht 1942 është aktor amerikan i njohur si ne seriale televizive dhe filma, emri tij i vëvertetë është Jozef Henry Tobin Jr. por i njohur me pseudonim shkurt Tobin Bell, Bell eshte nga New Yoruku i cili ka luajtur ne disa filma te famshë si Saw (film),Saw II,Saw III dhe serit e tjera te Saw dhe filma tjer si Boogeyman e tjerë...

Tobin Bell
Bell në 2019
U lind në
Joseph Henry Tobin Jr.

(1942-08-07) 7 gusht 1942 (81 vjeç)
Emrat e tjerëJoseph Tobin
ShkollimiUniversiteti i Bostonit
Universiteti Shtetëror i Montclair
Profesioni
  • Aktor
  • regjisor
Vite aktiviteti1979–tani
Njohur për Ekskluziviteti Saw
Fëmijë2
Faqja në rrjetofficialtobinbell.com

Jeta dhe Edukimi Redakto

Bell kishte lindur në Queens, New York dhe i rritur në Weymouth,Massachusetts. [1] Nëna e tij Anglisht-lindur, Eileen Bell Tobin, është një aktore që ka punuar në Ndërmarrjen repertor Quincy. Babai i tij, Joseph H. Tobin (19 dhjetor 1912-2 shtator 1977), e ndërtuar dhe themeluar të radiostacionit WJDA në Quincy, Massachusetts në 1947 dhe një herë kandidoi për kryetar bashkie të Gloversville, New York. Bell ka një motër dhe një vëlla. [1] [2] Bell studioi artet liberale dhe gazetari në universitet, me qëllim për t'u bërë një shkrimtar dhe hyjnë në fushën e transmetimit. Ai gjithashtu ka një interes në çështjet e mjedisit, duke mbajtur një gradë master në shkencat mjedisore nga Montclair State University, si dhe ka punuar për në Xhennet te New York Botanik. [3] Ai kredi dëgjuar një seminar nga Hume Cronyn dhe Jessica Tandy në Universitetin e Bostonit me frymëzues atë për të filluar një karrierë duke vepruar.

Kariera Redakto

Në 1982, Bell ka një skenë të shkurtër uncredited në film Pollack Sydney, Tootsie, duke luajtur një kamerier në dhomën e çaj rus. Ai i tha Movieline, "Ju e dini, kur ju jeni duke folur për Tootsie, kjo është maja e ajsbergut, sepse ata e tjera 29 filma kam bërë nuk janë edhe në IMDb." [9] Ai ka punuar në Vendimi (1982) për dy javë si një gazetar sallë gjyqi në gjyq. Ai recollected se është një "rastin e madh " Sidney Lumet shikuar dhe ppPaul Newman]], ndërsa edhe të mësuarit aspektin teknik të vepruar. [9] Për çdo rol që ai luan, duke filluar me leximin e parë të shkrimit për të shtënë e fundit e një prodhimit, ai mban një ditar të pyetjeve të ndryshme në lidhje me motivet dhe për karakterin e tij. "Unë shkruaj të gjitha llojet e-lumë e-ndërgjegjes gjëra që më ndihmojnë.

In the mid-1980s, Bell said "I was doing off-Broadway plays three nights a week, working on my craft. And a director at the Actors Studio said, 'You know, Tobin you've been doing that for a while. I think you should go to Hollywood and play bad guys'." Bell moved to Los Angeles and was cast in his first feature film, Alan Parker's Mississippi Burning (1988), as a "nasty" FBI agent.[8] Bell played The Nordic Man in another Pollack film, The Firm (1993). He went on to appear in an episode of the sitcom Seinfeld titled "The Old Man" playing a record store owner. He appeared in two episodes of NYPD Blue playing different characters; he played Donald Selness in a 1993 episode and Jerry the Artist in 1996 episode.

Në vitin 1994, Bell ka luajtur një administrator spital në episodin e dytë të sezonit të parë të ER dhe vazhdoi të dalë në një episod të një tjetër mjekësor Hope dramë Chicago, duke luajtur një të sëmurë i burgosur-vdekje rresht. Në të njëjtin vit, ai portretizohet "Unabomber" në bërë-për-televizioni, filmi Unabomber: histori e vërtetë. Në vitin 1997, mysafir Bell luajti në një episod të La Femme Nikita dhe Nash Bridges. Një vit më pas, ai mysafir luajti në një episod të Stargate SG-1 dhe një episod dy pjesë të Walker, Texas Ranger.

=Kariera e ti Gjate Viteve 2004- Redakto

Në vitin 2004, Bell u hedhur si vrasës i poshtër Jigsaw, një inxhinier i cili do që të tjerët të çmojnë vlerën e jetës me anë të "lojra" shtrembëruar në film horror,Saw(film). Edhe pse Bell kaluan tri javë të shtrirë në një dysheme dhe kishte linja shumë pak, film me buxhet të ishte një arkë sukses [7] [10] Suksesi i filmit të parë e solli gjashtë vazhdime:. Saw II (2005), Saw III (2006), Saw IV (2007), Saw V (2008), Saw VI (2009), dhe Saw 3D (2010). Ai i dhënë zërin e tij për karakterin Jigsaw në lojë video Saw (2009) dhe vazhdimi i tij, Saw II: Mish & Blood (2010), për të cilën ai kusht ngjashmërinë e tij [11] Për rolin e tij si "Jigsaw", Bell mori. MTV Movie Awards nominimet në vitin 2006 dhe 2007 për "Best Villain", fitoi "Best Kasapi" në gjemba / Awards Fangoria sharrë elektrike me zinxhir dhe u dha "Best Villain në një seri të filmit " titullin në Awards 2010 Chiller-Eyegore. [12] Edhe pse ai e konsideron rolin e tij në Saw të ketë qenë "një bekim i madh", ai shpreson që së shpejti të kenë mundësinë për t'u hedhur kundër lloji.

Në vitin 2007, Bell luajti në decoys 2: Alien Seduction, Ore bezdisshëm: A nuk e mendoj për këtë, dhe të varrosura të gjalla, të cilat ishin të gjithë të liruar të drejtpërdrejtë-to-video.

Disa Te Dhena Personale Redakto

Bell është i martuar dhe ka dy fëmijë ai gjithashtu esht trajnerë Besjsbolli

Filmografia Redakto

Skeda:Tobin Bell ne Comic Con 2010 (Cropped).jpg
Bell në vitin 2010 San Diego Comic-Con.
Film
Year Title Role Notes
1982 Tootsie Waiter uncredited
1982 The Verdict Courtroom Observer uncredited
1988 Mississippi Burning Agent Stokes
1989 An Innocent Man Zeke
1990 False Identity Marshall Errickson
1990 Loose Cannons Gerber
1990 Goodfellas Parole Officer
1992 Ruby David Ferrie
1993 Boiling Point Roth
1993 The Firm The Nordic Man
1993 In the Line of Fire Mendoza
1993 Malice Earl Leemus
1995 Serial Killer William Lucian Morrano Direct-to-video
1995 The Quick and the Dead Dog Kelly
1996 Cheyenne Marshal Toynbee
1998 Brown's Requiem Stan the Man
1998 Overnight Delivery John Dwayne Beezly
1998 Best of the Best 4: Without Warning Lukast Slava
1999 The 4th Floor The Locksmith
2000 The Road to El Dorado Zaragoza Voice
2001 Good Neighbor Geoffrey Martin
2002 Power Play Clemens
2002 Black Mask 2: City of Masks Moloch
2004 Saw John Kramer/Jigsaw
2005 Saw II John Kramer/Jigsaw
2006 Saw III John Kramer/Jigsaw
2007 Buried Alive Lester
2007 Decoys 2: Alien Seduction Professor Erwin Buckton Direct-to-video
2007 The Haunting Hour: Don't Think About It The Stranger Direct-to-video
2007 Boogeyman 2 Dr. Mitchell Allen Supporting role
2007 Saw IV John Kramer/Jigsaw
2008 Saw V John Kramer/Jigsaw
2009 Saw VI John Kramer/Jigsaw
2010 Saw 3D John Kramer/Jigsaw
Television
Year Title Role Notes
1988 The Equalizer Episode: "The Day of the Covenant"
1989 Perfect Witness Dillon Television film
1990 Alien Nation Brian Knox Episode: "Crossing the Line"
1990 Jake and the Fatman Vic Episode: "More Than You Know"
1990 Broken Badges Martin Valentine Episode: "Pilot"
1991 Love, Lies and Murder Al Stutz Television film
1991 The 100 Lives of Black Jack Savage Television film
1991 Disney Presents The 100 Lives of Black Jack Savage Tony Gianini Episode: "Pilot"
1991 Vendetta: Secrets of a Mafia Bride Barman Television film
1992 Mann & Machine Richards Episode: "No Pain, No Gain"
1992 Calendar Girl, Cop, Killer? The Bambi Bembenek Story Television film
1992 Silk Stalkings Emil Rossler Episode: "Hot Rocks"
1993 Seinfeld Jack Episode: "The Old Man"
1993 Sex, Love, and Cold Hard Cash Mansfield Television film
1993 NYPD Blue Donald Selness Episodes:
"Personal Foul"
"He's Not Guilty, He's My Brother"
1994 Deep Red Warren Rickman Television film
1994 Dead Man's Revenge Bullock Television film
1994 ER Hospital Administrator Episode: "Day One"
1994 Mortal Fear Dr. Alvin Hayes Television film
1994 New Eden Ares Television film
1995 Under Suspicion Ron O'Keefe Episode: "A Haunting Case"
1996 The Babysitter's Seduction Det. Frank O'Keefe Television film
1996 The Lazarus Man Episode: "Among the Dead"
1996 Murder One Jerry Albanese Episode: "Chapter Twenty-Two"
1996 Unabomber: The True Story Theodore Kaczynski Television film
1996 Chicago Hope Luther Evans Episode: "A Time to Kill"
1997 La Femme Nikita Perry Bauer Episode: "Love"
1997 Nash Bridges William Boyd Episode: "Payback"
1998 Stargate SG-1 Omoc Episode: "Enigma"
1998 One Hot Summer Night Vincent "Coupe" De Ville Television film
1998 Walker, Texas Ranger Karl Storm Episodes:
"The Wedding: Part 1"
"The Wedding: Part 2"
1998 Vengeance Unlimited Teddy Hix Episode: "Bitter End"
1999 Strange World Owen Sassen Episode: "Eliza"
1999 The Pretender Mr. White Episode: "The World's Changing"
2000 The X-Files Ashman Episode: "Brand X"
2000 Harsh Realm Slater Episode: "Reunion"
2001 Once and Again Man in Suit Episode: "Aaron's Getting Better"
2001 The Sopranos Maj. Carl Zwingli Episode: "Army of One"
2001 The Guardian Episode: "The Funnies"
2001 Alias SD-6 Agent Karl Dreyer Episodes:
"Time Will Tell"
"Mea Culpa
2002 Charmed Orin Episode: "The Eyes Have It"
2002 The West Wing Colonel Whitcomb Episode: "Process Stories"
2003 24 Peter Kingsley Episodes:
"Day 2: 2:00 a.m.-3:00 a.m."
"Day 2: 3:00 a.m.-4:00 a.m."
"Day 2: 6:00 a.m.-7:00 a.m."
"Day 2: 7:00 a.m.-8:00 a.m."
2004 Revelations Nathan Volk 5 episodes
2007 The Kill Point Alan Beck 6 episodes