Saw II është një film horror 2005 dhe vazhdim të Saw. Ajo u drejtua nga Darren Lynn Bousman dhe e shkruar nga vetë dhe bashkë filmi i parë i-shkrimtar Leigh Whannell, dhe yjet Tobin Bell, Donnie Wahlberg, dhe Shawnee Smith. Saw II u lirua në Amerikën e Veriut më 28 tetor, 2005. Tobin Bell u propozua për "Best Villain" në MTV Movie Awards 2006 për rolin e tij si Jigsaw në film.

Saw II
Regjia ngaDarren Lynn Bousman
Shkruar ngaDarren Lynn
Leigh Whannell
ProdhuesiGregg Hoffman
Mark Burg
Oren Koules
James Wan
Leigh Whannell
LuajnëDonnie Wahlberg
Franky G
Glenn Plummer
Beverly Mitchell
Dina Meyer
Emmanuelle Vaugier
Erik Knudsen
Shawnee Smith
Tobin Bell
MontazhiLee Smith
MuzikaCharlie Clouser
Shpërndarë ngaLions Gate Films(Shtetet e Bashkuara )
Maple Pictures (Kanada )
Data e publikimit
28 tetor 2005
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht

Filmi karakteristika Vrasesi Jigsaw u kap nga policia, por zënë arrestimin e zyrtarit në një nga lojrat e tij duke treguar një tjetër "lojë" e tetë njerëzve, duke përfshirë edhe djalin e së zyrtarit në progres në monitorët e TV në një tjetër vend. Ai gjithashtu shqyrton disa nga histori mbrapa Jigsaw, duke ofruar një shpjegim i pjesshëm për se pse ai zgjodhi për të bërë "Jigsaw".

Pas lirimit, Saw II marrë vlerësime të ndryshme nga kritikët e filmit. Disa hodhi poshtë film si një "Se7en pa leje", "stil mungojnë dhe komplot" dhe disa të padurueshëm mbi "eksplicite Gore dhe torturës skena", ndërsa të tjerët vlerësoi atë si një "vazhdim i denjë" dhe "siguruar mjaft e asaj tifozët e "e parë të pritshme. Pavarësisht nga kritikat negative Saw II ishte një sukses financiar me fitim 31.725.652 $ fundjavë e saj të hapjes, rimarrjen 4.000.000 $ buxhetin e saj. Filmi aktualisht është më me fitim (brenda vendit), Saw film deri më sot.

Historia Redakto

Michael Marks (Noam Jenkins), një informator të policisë, zgjohet për të gjetur dy gjysmave të një maskë kamë-mbushur mbyllur rreth qafës së tij. Një videokasetë e informon atë se çelësi për kurth e tij ka qenë e futur pas sytë e tij të drejtë, ai e gjen një bisturi, por nuk është në gjendje për të marrë vetë të përdorin atë, dhe është vrarë kur timer runs out dhe maskë mbyll rreth kokës së tij. Detective Eric Matthews (Donnie Wahlberg) është thirrur në vendngjarje, pasi një mesazh për atë është gjetur. Më vonë, ai ndjek një ekip të fortë e udhëhequr nga Zyrtari Rigg (Lyriq Bent) dhe Detective Kerry (Dina Meyer) të një fabrikë të braktisur të çelikut, ku ata gjejnë John Kramer (Tobin Bell), dobësuar nga kanceri. Computer monitoron tregojnë se tetë persona janë të bllokuar në një shtëpi të madhe: në mesin e tyre janë Daniel Matthews (Erik Knudsen), i biri i tij, dhe Amanda Young (Shawnee Smith), i mbijetuar vetëm Jigsaw e njohur. Viktimat kanë dy orë para se të agjentit nervore mbushjen e shtëpisë vret ato, por Kramer premtimet Matthews se ai do të shohin djalin e tij në një "shtet të sigurt, të sigurt", nëse ai flet me Kramer për një kohë, e cila Matthews gjysmë zemre pranon në mënyrë për të blerë kohë për ekipin e të teknologjisë.

tetë viktima janë të thënë se antidotes mund të gjenden rreth shtëpisë për të shpëtuar ata nga gazi. Gus Colyard (Tony Nappo) është vrarë nga një derë objekt i bllokuar nëpërmjet një armë nëpër vrimë-sy kur Xavier Chavez (Franky G.) aksidentalisht shkakton ajo. kërkimi vazhdon në bodrum, ku grupi i mëson se një prej tyre, Obi Tate, ishte një accessory për kidnapimet, ai kishte rrëmbyer Laura Hunter (Beverley Mitchell), i cili është më i prekur nga gazi se të tjerët. Obi është djegur i gjallë kur ai rastësisht aktivizon një kurth furrës gjatë përpjekjes për të rimarrë dy antidotes. Më pas, Amanda tregon për Daniel se ajo ishte përshtatur për të ngarkuar të saj posedim të cilat i burgosur e saj; Jonas Singer pastaj çon ata në një derë, e cila Xavier dhe Addison Corday (Emmanuelle Vaugier) janë përpjekur të thyejnë. Në dhomë është një gropë e mbushur me mijëra e hala dhe shiringat, një çelës për një antidot është i fshehur brenda. kurth është menduar për Xavier, por ai hedh Amanda në gropë në vend të kësaj, ajo Rinxjerr kyçe, por Xavier fumbles me të dhe nuk arrin të zhbllokuar derën në kohë. Frustruar me mungesën e grupit të suksesit, ai i braktis të tjerët.

Ndërkohë, Kramer bën me sa duket biseda boshe me Matthews, përfundimisht duke shpjeguar historinë e tij: pasi u diagnostikua me kancer, ai tentuar vetëvrasje nga shoferi nga një shkëmb, por mbijetuan rrëzimit dhe u zotua për të shpenzuar pjesën tjetër të jetës së tij testimit të dojë e të tjerëve për të mbijetuar . Kur ekipi i teknologjisë arrin, Kramer më tej tregon për Matthews se shtatë viktimat mënjanë nga Daniel janë kriminelë që Matthews vetë i përshtatur për krime të ndryshme, duhet të identitetit e Danielit të zbuluar, ai do të jetë në rrezik të madh. Matthews shkatërron disa nga planet e Kramer në shenjë hakmarrjeje, por nuk arrin të marrë një reagim.

Xavier kthehet në dhomën e parë, e cila përmban një strehim të sigurt një antidot, dhe zbulon një numër me ngjyrë në qafë Gus-së, ai e lidh këtë të dhënë e tyre të parë dhe e kupton se një numër me ngjyrë është në qafën e çdo viktimë. Ai më pas vret Jonas me një shkop me gjemba, pastaj fillon kërkimin për viktima të tjera. Në një tjetër zonë e shtëpisë, më në fund Laura succumbs për agjentin e nervore dhe Amanda dhe Addison mësojnë të identitetit Daniel's. Ata të dy braktisin atë, por Amanda shpejt kthehet kur ajo zbulon avancimin Xavier mbi ta. Ndërkohë, Addison gjen një antidot në një kuti xhami me bazat krahun e veshur me brisk rroje, e cila wrists e saj të bllokuar në; Xavier gjen e saj, lexon numrin e saj dhe e lë të saj të vdesin. Daniel dhe Amanda të kthehet në dhomën e parë, ku ata zbulojnë një tunel nëntokësor që të çon në banjë e filmit të parë. Daniel bie pas hyrjes. Kur arrin Xavier, Amanda vë në dukje se ai nuk mund ta lexoni numrin e tij të vet, ai ndërpret një pjesë e lëkurës nga të pasme të qafës së tij, atëherë përparime në dy, mbi të cilat sulme Daniel dhe slits qafën e tij me një sharrë hekuri, që ka i trilluar vetëm kolaps.