Sebastian Ziani de Ferranti

inxhinier britanik

Sebastian Pietro Innocenzo Adhemar Ziani de Ferranti (9 prill 1864 – 13 janar 1930) ishte një inxhinier i elektroteknikës dhe shpikës.

Sebastian Ziani de Ferranti
Sebastian Ziani de Ferranti
U lind në(1864-04-09)9 prill 1864
Liverpool, Angli
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Cyrih, Zvicër
KombësiaMbreteria e Bashkuar
ShkollimiUniversity College London
ÇmimetFaraday Medal (1924)
Karriera shkencore
Fushatinxhinier i elektroteknikës dhe shpikës

Karriera profesionale Redakto

Ferranti tregoi një talent të shquar për inxhinierinë elektrike që nga fëmijëria e tij. Shpikja e tij e parë, ishte në moshën 13 vjeçare, ishte një dritë me hark për ndriçimin rrugor.

Patenta Redakto

Lexoni më shumë Redakto

  • "The Life and Letters of Sebastian Ziani de Ferranti" nga Gertrude Ziani de Ferranti dhe Richard Ince (OCLC 395772); publikuar më 1934 nga Williams & Norgate, Ltd.
  • " Centenary of Sebastian Ziani de Ferranti, D.Sc.,F.R.S., born 9 April 1864: Founder of Ferranti, Ltd.,1882; publikuar më 1964 nga Ferranti (ASIN B0000CM9N3).

Lidhjet e jashtme Redakto