Norville "Shaggy" Rogers është një personazh i trilluar në ekskluzivitetin e Scooby-Doo. Ai është një dembel frikacak dhe miku më i mirë për një kohë të gjatë i Scooby-Doo. Ashtu si Scooby-Doo, Shaggy është më shumë i interesuar për të ngrënë sesa për të zgjidhur misteret dhe ka frikë nga fantazmat.

Shaggy Rogers
Personazh nga Scooby-Doo
Paraqitja e parëEpizodi: "What a Night for a Knight" (Scooby-Doo, Where Are You!, 1969)
Luajtur nga
Dubluar nga
Informacione
GjiniaMashkull
Familja
  • Samuel "Colton" Rogers (baba)
  • Wendy "Paula" Rogers (nënë)
  • Maggie "Sugie" Rogers (motër)
  • Frederick Rogers-Dinkley (djal)

Paraqitja Redakto

Shaggy është një mashkull i butë, adoleshent kaukazian; ai është mjaft i lehtë për moshën e tij - edhe Velma Dinkley mund ta marrë atë me duart e saj. Ai duket se ka një qafë shumë të gjatë. Ai gjithashtu ka mustaqe (whiskers) në mjekër, duke formuar disi një mjekërr cjapi. Gjatë kohës së tij si ujk, irisat e tij janë jeshile kaltërosh.

Ai zakonisht mban një këmishë të gjelbër me qafë V, pantallona ngjyrë kafe me zile dhe platforma të zeza, në një këmishë të kuqe me qafë dhe pantallona me ngjyrë blu. Ai ka ndryshuar rrallë veshjen e tij, nga thjesht ndërrimi i ngjyrave të veshjes së tij, me një bluzë dhe pantallona blu, në një ndryshim të plotë të gardërobës kur ishte në rezidencën e Albert Shaggleford, duke veshur një bluzë të bardhë me një shirit të gjelbër të errët dhe mëngë, një këmishë me mëngë të gjata portokalli, me mëngë të gjata, pantallona ngarkese të gjelbërta më të lehta dhe atlete bardh e zi.

Personaliteti Redakto

Shaggy dhe Scooby-Doo kanë oreks gati të pangopur, si dhe prirje drejt budallallëkut dhe frikacakut. Për shkak të këtyre ngjashmërive, Shaggy zakonisht e trajton Scooby si një person normal sesa kafshën shtëpiake të tij. Shaggy përdor frazën e tij të kapur "Zoinks!" sa herë që habitet apo frikësohet, gjë që shpesh ndodh. Shumicën e kohës sa herë që ai ka frikë, ai do të preferonte të shpëtonte veten dhe nuk do të ndihmonte të tjerët, por nganjëherë inkurajohet ose nga Scooby Snacks ose nga personale të tij Shaggy Snacks, ose zhgënjimi i Scooby në qëndrimin e tij. Përkundër kësaj, ai herë pas here mburrej me trimërinë e tij dhe gëzonte vëmendjen. Gjatë kohës së tij në rezidencën e xhaxhait të tij Albert, atij iu desh të thërriste në mënyrë jo karakteristike një sasi të madhe guximi dhe trimërie për të ndaluar vazhdimisht përpjekjet e Dr. Phineus Phibes për dominimin global, duke rrezikuar jetën e njerëzve të pafajshëm dhe duke gjetur Dr. Shaggleford të zhdukur, i cili kishte shkuar për t'u fshehur për shkak të rivalit të tij të madh Dr. Phibes.

Megjithëse Shaggy gëzon një larmi ushqimi, ai për pak kohë mbajti një qëndrim si vegjetarian.

Aftësitë Redakto

Megjithëse zakonisht konsiderohet frikacak, Shaggy shpesh rezulton i dobishëm në nxjerrjen e "përbindëshave" dhe "fantazmave" që janë zakonisht në zemër të mistereve të bandës, herë pa dashje, dhe ndonjëherë duke vepruar me dëshirë si "karrem i gjallë" për një kurth, një shpërqendrim i domosdoshëm për kapjen e tyre eventuale. Shaggy gjithashtu ka aftësi maskimi dhe ventrilokizmi, si dhe sportiv, gjë që shpesh ndihmon bandën; në episodin Çfarë një natë për një kalorës, Daphne thotë se ai është gjimnastja më e mirë në shkollë, dhe ai gjithashtu ka përmendur që ai vrapoi në pistë. Ai madje është veshur si Daphne dhe Scooby të paktën në një rast (zakonisht për Halloween ose diçka të ngjashme.) Ai madje është i aftë të bëjë përshtypje të caktuara vokale, nga Ghost of Redbeard deri në një tren në një tunel. Ai është gjithashtu në gjendje të fluturojë me një aeroplan, megjithatë ai humbi dhe fluturoi për në Himalajet në vend të Hawaii.

Shaggy gjithashtu ka një oreks të madh, duke qenë në gjendje të hajë në sasi jashtëzakonisht të mëdha në të njëjtën kohë.

Referime Redakto

  1. ^ "Scooby Doo 2: Monsters Unleashed: The Video Game". Behind The Voice Actors (në anglisht).
  2. ^ Kit, Borys (1 mars 2019). "Will Forte, Gina Rodriguez and Tracy Morgan to Star in Animated Scooby-Doo Movie (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 1 mars 2019.