Shaka Zulu ishte politikan dhe udhëheqës i fisit Zulu .

Shaka Zulu
KingShaka.jpg
Emri: Shaka
Mbiemri: Zulu
Lindi më: 1787
Vendlindja: KwaZulu-Natal
Vdiq më: 22 Shtator 1828
Vdiq në: KwaDukuza, KwaZulu-Natal
Profesioni: Politikan


Stub biografi.png Ky artikull në lidhje me Biografia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.