Disambig.svg Ky artikull ka shumë kuptime. Shiko të gjithë kuptimet nën Shawnee (kthjellim).
OKMap-doton-Shawnee.PNG

Shawnee (sqt.:Shooni) është një qytet amerikaneshtetin federale Oklahoma. Ajo është në sektorin administrative Pottawatomie County.

Në vitin 2000 jetoshin në Shawnee 28.700 njerëz. Në Shawnee ka dy universitete. Universiteti St. Gregory's University u krijua në vitin 1875 dhe universiteti Oclahoma Baptist University në vitin 1906.

PerzonazhëtRedakto