Oklahoma
Oklahoma
Shtet i SHBA-së
Emblema_figuraFlag of Oklahoma.svg
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Oklahomës
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe Sooner State
Moto e shtetit Labor omnia vincit
Kryeqyteti Oklahoma City njëkohësisht qyteti më i madh
Qeverisja
Guvernator Mary Fallin
Senatorë Jim Inhofe
Thomas A. Coburn
Sipërfaqja
Sipërfaqja 181.195 km2
Renditja në SHBA: i 20-ti
Popullsia
Popullsia (2012) 3,814,820 banorë
Renditja në SHBA: i 28-ti
Dendësia 21,3 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Lindore: UTC-6/-5
Pika më e lartë 1516 m
Pika më e ulët 88 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 16 nëntor 1907
Renditja në SHBA: i 46-ti
Të dhëna të tjera
Faqja Zyrtare www.ok.gov

Oklahoma është shtet federal Amerikan në kufirin verior te Teksasit.

Fjala Oklahoma vjen prej gjuhës indiane choctaw: "okla", njeriu dhe "humma", i kuq dhe kuptohet në gjuhën origjinale si "vendi i njeriut të kuq".

Me një popullsi prej 3.687.050 banorë (2009) dhe një sipërfaqe prej 177.847 km², Oklahoma është shteti i 28-të për nga popullsia dhe i 20-ti për nga sipërfaqja në SHBA.

Kryeqyteti i Oklahomas është Oklahoma City.

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

Ekonomia e Oklahomas bazohet kryesisht në sektorët e aviacionit, të energjisë, pajisjeve të transportit, përpunimiit të ushqimit, elektronik dhe të telekomunikacionit. Oklahoma është një prodhues i rëndësishëm të gazit natyror, aeroplanëve, dhe ushqimeve. Shteti renditet i dyti në vend për prodhimin e gazit natyror, dhe është shteti i 27-të në SHBA për prodhimet bujqësore. Oklahoma renditet i 5-ti në prodhimin e grurit në SHBA.

KulturaRedakto

HistoriaRedakto