Shymkent (kazakisht: Shymkent, Шымкент, شىمكەنت; Yañalif: Şьmkent;), known until 1993 as Chimkent[1] (Yañalif: Çimkent; Rusisht: Чимкент)), është një qytet në Kazakistan. Është afër kufirit me Uzbekistanin. Është një nga tri qytetet në Kazakistan që ka status të barabartë me atë të një rajoni (qyteti me rëndësi republikane[2]). Është qyteti i tretë më i populluar në Kazakistan, vetëm pas Almaty dhe Nur-Sultan, me një popullsi të vlerësuar prej 1,002,291 që nga 1 qershori 2018. Për shkak se Shymkent nuk ka qenë kurrë kryeqyteti i Kazakistanit, ai është pra më i populluari nga qytetet e Kazakistanit për sa i përket qyteteve që kurrë nuk kanë qenë kryeqytet. Sipas zyrtarëve rajonalë dhe të qytetit, banori i miliontë i Shymkent lindi më 17 maj 2018.[3] Është një qendër kulturore rajonale.

Shymkent
Ordabasy Plaza (Shymkent).jpg
Shymkent Tullip fountain.jpg
Popullsia
 • Gjithsej1.002.291 banorë
{{{postal_code_type}}}
160000
Faqja zyrtareshymkent.gov.kz/en

Shymkenti ndodhet 690 kilometres (430 mi) në perëndim të Almaty dhe 1,483 kilometres (920 mi) në jug të Nur-Sulltanit. Është gjithashtu 120 kilometres (75 mi) në veri të Tashkent, Uzbekistan.

KulturaRedakto

Shymkent gjatë gjithë historisë së saj 2200-vjeçare ka qenë nën ndikime të ndryshme kulturore të qytetërimeve të tij kontrolluese.[4] Shymkent shërben si Kryeqytet Kulturor i Bashkësisë së Shteteve të Pavarura në vitin 2020.[5]

EtimologjiaRedakto

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

TransportiRedakto

SportiRedakto

Qytetet binjakeRedakto

GaleriRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Chisholm, Hugh, red. (1911). "Chimkent" . Encyclopædia Britannica (në anglisht). Vëll. 6 (bot. 11th). Cambridge University Press. fq. 165.
  2. ^ Nurlan Sauranbayev. "Congratulation of Shymkent city akim N. Sauranbayev with the acquisition the city of republican significance". Arkivuar nga origjinali më 2018-06-22. Marrë më 2018-06-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Shymkent's Akimat. "A millionth resident of Shymkent received an apartment as a gift". Arkivuar nga origjinali më 2018-06-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Shymkent Seeks UNESCO Recognition As 2,200-Year-Old City". The Astana Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Kazakhstan's Shymkent takes over as CIS Capital of Culture". KazInform. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto