Silvana Mangano (21 prill, 1930 - 16 dhjetor, 1989) ishte një aktore italiane e filmit, e cila në vitin 1950 ka gëzuar famë si një simbol seksi i kinemasë italiane, e më pas ka fituar një reputacion falë një serie të shfaqjeve me role të shquara në filma, te Pasolini dhe Visconti. Karriera e saj ka ndihmuar në masë të madhe martesës me producentin Dino De Laurentiis, me të cilin ka lindur katër fëmijë.

Silvana Mangano
Silvana Mangano 1956.jpg
Informacione personale
Vendlindja Romë Itali
Vendvdekja Pawling, New York, SHBA
Kombësia italiane


FilmografiaRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto