Papa Silveri ( l. 480 afërsisht, Frosinone - v. 2 dhjetor 537, Palmarola) ishte papa i 58 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 1 qershor 536 dhe deri më 11 nëntor 537. Paraardhës i tij ishte papa Agapeti I, ndërsa pasardhësi papa Vigili.

Papa Silveri
Silverius2.jpg
papa i 58 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 1 qershor 536
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 8 qershor 536
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 11 nëntor 537
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Agapeti I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Vigili
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Frosinone, 480 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Palmarola, 2 dhjetor 537

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Agapeti I
Papë
1 qershor 53611 nëntor 537
Pasardhësi 
papa Vigili