Sinan Hoxha (5 shtator 1975Tiranë) është një këngëtar shqiptar, i cili njihet më së shumti si interpretues i turbo folklorit shqiptar (Tallava). Së bashku me këngëtarin Altin Shira, ai është përpjekur të ringjallë muzikën rome në vend që nga vitet 1990, e cila ishte e ndaluar gjatë diktaturës komuniste nga 1945 në 1990/91. Ndërsa Altin Shira kishte më shumë suksese rajonale në Shqipëri, Sinan Hoxha gjithashtu arriti popullaritet të madh në zona të tjera të banuara nga shqiptarë si Kosova dhe Maqedonia e Veriut.

Diskografia Redakto

Albumet Redakto

 • 2007: Egzistoj
 • 2007: Arome Parfumi
 • 2009: Xhelozia
 • 2013: Gili Gili

Këngët Redakto

 • 1996 Fotografia
 • 1998 Dasma Tironse
 • 2000: Mbret me ty jam
 • 2007: Hajredin Pasha (feat. Ermal Fejzullahu)
 • 2007: Shukarije (feat. Sonila Malaj)
 • 2008: Alo Alo Ambulanca
 • 2010: Adrenalina (feat. Seldi Qalliu)
 • 2011: Kuq e zi (feat. Meda & Seldi Qalliu)
 • 2011: Bjondina (feat. Seldi Qalliu)
 • 2012: Loçk e zemër
 • 2013: Karajfil i vogël (feat. Seldi Qalliu)
 • 2013: Gili Gili
 • 2013: Kukulla (feat. Seldi Qalliu)
 • 2013: Zemer Zemer
 • 2014: Lace
 • 2014: Vdeksha për ty
 • 2014: Syte Blu
 • 2015: Bomba
 • 2015: Nona
 • 2016: Pina Pina
 • 2017: Vullkan
 • 2017: Shoqnia

Lidhje të jashtme Redakto