Papa Sisto IV (Francesco della Rovere l. 21 korrik 1414, Pecorile - v. 12 gusht 1484, Roma) ishte papa i 212 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 9 gusht 1471 dhe deri më 12 gusht 1484. Paraardhës i tij ishte papa Pali II, ndërsa pasardhësi papa Inoçenti VIII.

Papa Sisto IV
Sisto IV
Rituali i papa Sisto IV
papa i 212 i Kishës Katolike
CoA della Rovere popes.svg
Zgjedhja 9 gusht 1471
Shugurimi peshkopal 25 gusht 1471
Fundi papatit 12 gusht 1484
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Pali II
Pasardhësi papa Inoçenti VIII
Emri Francesco della Rovere
Lindja Pecorile, 21 korrik 1414
Vdekja Roma, 12 gusht 1484
Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Pali II
Papë
9 gusht 147112 gusht 1484
Pasardhësi 
papa Inoçenti VIII