Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Skien (kthjellim).


Skien është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 779 km² dhe popullsi 64676 banorë[1].

Skien
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Skien

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Kryeqëndra Skien
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Rolf Erling Andersen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°12′V 9°33′L / 59.200°V 9.550°L / 59.200; 9.550 (Skien)Koordinatat: 59°12′V 9°33′L / 59.200°V 9.550°L / 59.200; 9.550 (Skien)
Sipërfaqja 779 km2
Popullsia 64.676 banorë 2004
Dendësia 83,02 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0231
Vendndodhja
Skien is located in Norvegjia
Skien
Skien
www.skien.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Skien – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto