Skyfall (2012) është filmi i tridhjetë e dytë i prodhuar nga Eon Productions. Në këtë film aktron aktori Daniel Craig (shqip. Daniel Kreg) në rolin e Xhejms Bondit dhe Javier Bardem (shqip. Havier Bardem) si Raoul Silva, personazhi i keq në film. U shfaq nga Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) and Columbia Pictures.

Skyfall
Regjia ngaSam Mendes
Shkruar ngaIan Fleming (Personazhet)
Neal Purvis
Robert Wade
John Logan (Përmbajtja)
ProdhuesiMichael G. Wilson
Barbara Broccoli
LuajnëDaniel Craig
Javier Bardem
Ralph Fiennes
Naomie Harris
Bérénice Lim Marlohe
Albert Finney
Judi Dench
KinematografiaRoger Deakins
MontazhiStuart Baird
Kate Baird
MuzikaThomas Newman

Kompania prodhuese
Eon Productions
Shpërndarë ngaMetro-Goldwyn-Mayer
Columbia Pictures
Data e publikimit
23 tetor 2012 (Londër, premiera)
26 tetor 2012 (Britani e Madhe)
9 nëntor 2012 (SHBA)
Kohëzgjatja
143 minuta
ShtetetBritania e Madhe
SHBA
GjuhaAnglisht
Buxheti150-200 milionë $