Slash (i lindur Saul Hudson në datën 23 korrik, 1965) është një muzikant Anglezo-Amerikan. Slash është i famshëm për anëtarësimin e tij me grupin hard rock Amerikan Guns N' Roses. Ai morri vëndë të dytë në listën e revistës Time Magazine për kitaristat elektrik më të mirë. Ai u largua nga grupi Guns N' Roses ne vitin 1986. "Riff" i tij ne kengen e Guns N' Roses Sweet child o'mine eshte zgjedhur nr.1 nga artikulli "Top 100 riffs of all time". Se fundmi ai pas pothuajse 20 viteve u rikthye ne GNR me 2016.

Example alt text
Slash

Nisja e karrierës

Redakto

Slash nisi të lozte kitarë kur ai po dëgjonte albumin e Aerosmith, Rocks. Ai u ndikua nga muzikantët si Led Zeppelin, Aerosmith, Cream, Jeff Beck etj…

Legacia

Redakto

Slash është një nga kitaristët më të famshëm në histori. Solot e kitarës të atij të famshme përfshijnë Sweet Child o’ Mine, November Rain dhe Nightrain. Ai morri pjesë në lojën Guitar Hero III, dhe ishte një nga kapot në lojë.

Referime

Redakto