Sllatinë është një vendbanim në komunën e Vushtrrisë, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Gjelbisht.

Sllatinë
Gjelbisht
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej491

Demografia Redakto

Sipas censusit të vitit 2011, në këtë fshat banojnë 491 banorë, prej të cilëvë të gjithë të përkatësisë Shqiptare.

Popullsia Redakto

Historiku i popullsisë së fshatit Sllatina[1]

Viti Popullsia
1948 142
1953 250
1961 284
1971 341
1981 409
1991 411
2011 491


Referime Redakto

  1. ^ "Evolution of the population 1948-2011". http://pop-stat.mashke.org/kosovo-census-ks.htm. Marrë më 14 shtator 2014. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |website= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih dhe këtë Redakto

Lidhje të jashtme Redakto