Sllatina (Vushtrri)

fshat në Kosovë
Disambig.svg Shih: Sllatina (kthjellim).

Sllatinë është një vendbanim në komunën e Vushtrrisë, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Gjelbisht.

Sllatinë
Gjelbisht
Fshat
Vendndodhja
Sllatinë is located in Kosova
Sllatinë
Sllatinë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Vushtrri
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 606 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 51′ 11″ Veri

20° 58′ 10″ Lindje

Popullsia 491 banorë (2011)

DemografiaRedakto

Sipas censusit të vitit 2011, në këtë fshat banojnë 491 banorë, prej të cilëvë të gjithë të përkatësisë Shqiptare.

PopullsiaRedakto

Historiku i popullsisë së fshatit Sllatina[1]

Viti Popullsia
1948 142
1953 250
1961 284
1971 341
1981 409
1991 411
2011 491


ReferimetRedakto

  1. ^ "Evolution of the population 1948-2011". http://pop-stat.mashke.org/kosovo-census-ks.htm. Marrë më 14 shtator 2014. Lidhje e jashtme në |website= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto