Songkhla

qytet në Tailandë

Songkhla (Tajlandisht: สงขลา) është qytet në jug të Tajlandës, afër kufirit me Malajzinë. Ndodhet 968 kilometra në jug të Bangkokut.[1]

Songkhla
Tajlandisht : สงขลา
Qytet
noform
Pamje nga Songkhla
Stema_figura
Vendndodhja
Songkhla is located in Tajlanda
Songkhla
Songkhla

Koordinatat: 7°12′22″V 100°35′48″L / 7.20611°V 100.59667°L / 7.20611; 100.59667

Administrimi
Shteti Flamuri Tajlanda
Provinca Songkhla
Distrikti Mueang Songkhla
Kryetari i Bashkisë Tanti Seranee
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9.27 km2
Popullsia 69,523 banorë
Dendësia 7,500 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi 0 7431 1015
Koordinatat 7° 12′ 22″ Veri

100° 35′ 48″ Lindje

Faqja Zyrtare www.songkhlacity.th

PopullsiaRedakto

Shumica e banorëve janë budista me përqindje të madhe të muslimanëve, sidomos në zonat të cilat janë afër kufirit me Malajzinë.

  1. ^ "Distance: Bangkok to Songkhla". Google Maps. Marrë më 23 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)