Ndryshimi mes inspektimeve të "Diplomati"

16 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
r2.4.3) (roboti largoj: az:Diplomat
v (r2.5.1) (roboti shtoj: kk:Дипломат)
v (r2.4.3) (roboti largoj: az:Diplomat)
Hapësira e vend qëndrimit të misionit, arkiva dhe shkresat si dhe letërbisedat janë të pa prekshme. Shteti pranues i garanton misionit gjitha të drejtat e nevojshme për kryerjen e detyrave të misionit, i lejon dhe i krijon mundësin e lëvizjes së sigurt për gjitha lëvizjet zyrtare. Personi diplomatik është ''i paprekshëm''. Ai është i paprekshëm ndaj çfarëdo lloj aktakuze për paraburgim apo burgosje. Shteti pranues ndërmerr gjitha masat e nevojshme për mbrojtjen e personit nga sulmet, për lirin apo nderin e tij. Personi diplomatik nuk ngarkohet me tatimet doganore të shtetit pranues, me tatimet tjera shtetërore, ai gëzon imunitetin e plotë nga akuzat si dhe personat e misionit të tij. Vendbanimi privat i personit, po ashtu gëzon imunitetin dhe mbrojtjen e plot sikurse edhe hapësira zyrtare e vendqëndrimit të misionit.
 
[[az:Diplomat]]
[[be:Дыпламат]]
[[be-x-old:Дыплямат]]
827

edits