Ndryshimi mes inspektimeve të "ADN"

1 byte added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: als:Desoxyribonukleinsäure)
== Roli biologjik ==
 
Kur është qështjaçështja e rolit biologjik, atëherë dihet se ADN-ja është bartëse dhe përcjellëse e vetive trashëguese. Ajo përmes [[ARN]]-ës -që do të thotë se ajo në mënyrë indirekte- e kontrollon sintezën e proteinave, e cila kryhet në [[ribosomet|ribosome]], e përmes [[proteinat|proteinave]] e kontrollon [[natyra|natyrën]] dhe shpejtësinë e proceseve të ndryshme biokimike në [[qeliza|qelizë]]. Pra, ADN-ja është rregullator i proceseve jetësore. Sasia e ADN-ës në qelizë është konstante dhe specifike për çdo qenie të gjallë. Duhet cekur se para ndarjes së çdo qelize bëhet dyfishimi i ADN-ës. Prandaj ADN-ja merr pjesë në procesin e ndarjes së çdo qelize. Ky dyfishim i ADN-ës bëhet përmes procesit që quhet [[replikim]]. Molekulat e ADN-ës janë të vetmet molekula organike që kanë aftësi të riptodhojnë vetveten.
 
== Shiko edhe ==
Anonymous user