Ndryshimi mes inspektimeve të "Qarku i Shkodrës"

3.009 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: simple:Shkodër County)
 
{{coord|42|10|N|19|45|E|display=title|scale:1000000}}
{{Qark në Shqipëri
| Emri = Qarku i Shkodrës
| Figura2 = < Pamje tipike nga qarku. >
| Numri_i_Rretheve = 3
| Emri_i_Rretheve = [[Rrethi i Malësisë së Madhe]]<br>[[Rrethi i Pukës]]<br>[[Rrethi i Shkodrës]]
| Kryetari = [[Maxhid Cungu]]
| Kryeqendra = [[Shkodra]]
| Partia_udhëheqëse =
| Sipërfaqja = 3,562
| Popullsia = 246,016
| Popullsia_e_Vitit = 2010
| Popullsia_dendësia = 69.1
| Kodi ISO = AL-10
}}
'''Qarku i Shkodrës''' është një nga 12 qarqet në [[Shqipëri]] dhe ka një sipërfaqje prej 1.588 km². Qarku i Shkodrës i përfshin [[Rrethi i Malësisë së Madhe|rrethin e Malësisë së Madhe]], [[Rrethi i Pukës|rrethin e Pukës]] dhe [[Rrethi i Shkodrës|rrethin e Shkordës]]. Ka një kryetar Qarku me seli tek Ndërtesa e Prefekturës dhe këshilltarët e zgjedhur nga zonat përkatëse. Qendra e Qarkut të Shkodrës ndodhet në qytetin e [[Shkodra|Shkordrës]]. ISO 3166-2-Code është AL-10. Qarku i Shkodrës kufizohet në veri me [[Mali i Zi|Malin e Zi]], në lindje me [[Qarku i Kukësit|Qarkun e Kukësit]], në jug me [[Qarku i Lezhës|Qarkun e Lezhës]] dhe në perëndim me [[Deti Adriatik|Detin Adratik]].
 
Rajoni i Shkodrës ka një popullsi prej 253,225<ref>[http://www.instat.gov.al/graphics/doc/downloads/publikime/Tregues%20sipas%20qarqeve2006.pdf Tregues sipas Qarqeve] Popullsi e Qarkut</ref> banorësh (2001), i katërti për nga madhësia në Shqipëri. Gjatë 50 vjetëve të fundit, popullsia është rritur me shpejtësi. Që nga viti 1938, popullsia është rritur më shumë se 3 herë. Rreitja e popullsisë ka ardhur nga arsye natyrale. Numri i lindjeve është 23 për 1,000 dhe vdekjeve 5 për 1,000. Densiteti i popullsisë është 101.5 banorë për 1 km2.
 
==
== Prefektura e Shkodrës ==
Shteti shqiptar në formën e organizimit të tij, përveç pushtetit lokal të zgjedhur direkt nga zgjedhësit, ka edhe një përfaqësues shtetëror, në formën e një pushteti paralel, kontrollues të politikave shtetërore. Ky është institucioni i Prefektit të Shkodrës, i cili ka edhe dy nën-prefektë në Rrethet [[Malësia e Madhe|Malësi e Madhe]] dhe [[Pukë]]. Roli i Prefektit është më shumë mbikqyrës dhe raportues. Ai është tuitullari më i lartë shtetëror në formët e organizimit - përfaqësuesi i shtetit tek pushteti lokal. Përveç Qarkut të Shkodrës dhe [[Prefekti|Prefektit]], forma e organizimit përmban edhe Bashkësitë dhe Komunat, e cila në formën e saj organizative është ekzekutivi. Kështu kemi Bashkësinë e Shkodrës, të Koplikut dhe të Pukës, si dhe një numër komunash, të cilat drejtojnë punët në zonat përkatëse.
 
== Galeria ==
<gallery>
Skeda:Cemi i Nikçit.jpg|Cemi i Nikçit
Skeda:Pukë Albania mountains.jpg|Puka
Skeda:Settlement Patterns Cem Gorge.jpg|Gryka në pjesë të sipërme në Selca
Skeda:Xhamia e Plumbit.jpg|Xhamia e Plumbit
</gallery>
 
== Lidhje te jashtme ==
{{commonscat|Shkodër County|Qark Shkodra}}
* [http://www.qarkushkoder.org/ Këshilli i Qarkut Shkodër]
 
== Burimet ==
{{reflist}}
=== Lidhje të jashtme ===
* {{it}}[http://electronica.unifi.it/online/itinerari_albania/assets/regionescutari.html Toka e shegave]
 
{{Qarqet e Shqipërisë}}
 
[[Kategoria:Qarqe në Shqipëri]]
[[Kategoria:Shkodër]]
 
[[an:Prefectura de Shkodër]]
[[bg:Шкодра (област)]]
[[br:Shkodër (rannvro)]]
[[cs:Shkodër (kraj)]]
[[de:Qark Shkodra]]
[[el:Νομός Σκόδρας]]
[[en:Shkodër County]]
[[eo:Provinco Shkodër]]
[[es:Condado de Shkodër]]
[[et:Shkodëri maakond]]
[[eu:Shkodër konderria]]
[[fr:Préfecture de Shkodër]]
[[ga:Contae Shkodër]]
[[gl:Condado de Shkodër]]
[[hr:Skadarski okrug]]
[[it:Prefettura di Scutari]]
[[ja:シュコドラ州]]
[[ko:슈코더르 주]]
[[lmo:Prefettura de Scutar]]
[[nl:Shkodër (prefectuur)]]
[[no:Shkodër (region)]]
[[pl:Obwód Szkodra]]
[[pnb:صوبہ شکودر]]
[[pt:Shkodër (prefeitura)]]
[[ru:Шкодер (область)]]
[[sco:Shkodër Coonty]]
[[sh:Skadarski okrug]]
[[simple:Shkodër County]]
[[sk:Shkodër (kraj)]]
[[sv:Shkodër prefektur]]
[[tr:İşkodra ili]]
[[ur:صوبہ شکودر]]
[[vi:Shkodër (hạt)]]
[[war:Shkodër (condado)]]
[[zh:士科德州]]
Anonymous user