Dallime mes rishikimeve të "Ismail Kadare"

1 byte added ,  9 vjet më parë
U kthye versioni 1130790 i bërë nga 79.106.109.62 (diskutimet)
(U kthye versioni 1130790 i bërë nga 79.106.109.62 (diskutimet))
 
==Biografia==
Ismail Kadare lindi më [[28 janar]] [[1936]] në [[Gjirokastra|Gjirokastër]], ku përfundoi edhe arsimin e mesëm; më1986më 1958 mbaroi degën e Gjuhës e të Letërsisë në [[Universiteti i Tiranës|Universitetin e Tiranës]]. Më pas shkoi në Moskë me studime për dy vjet në Institutin e Letërsisë Botërore "Maksim Gorki" (1958-1960). Ismail Kadare është një nga shkrimtarët më të mëdhenjë të letërsisë shqipe dhe gjithashtu një nga shkrimtarët më të mëdhenjë të letërsisë botërore bashkëkohore. Me veprën e tij, që ka shënuar një numër rekord të përkthimeve (në mbi 45 gjuhë të huaja) ai e ka bërë të njohur Shqipërinë në botë, me historinë dhe me kulturën e saj shekullore.
 
Rrugën e krijimtarisë letrare e nisi si poet që në vitet e gjimnazit [[Frymëzime djaloshare|Frymëzimet djaloshare]], 1954, "Ëndërrimet", 1957), por u bë i njohur sidomos me vëllimin [[Shekulli im]] (1961), që u pasua nga vëllimet e tjera poetike, si: Përse mendohen këto male (1964), Motive me diell (1968) dhe [[Koha (roman)|Koha]] (1976). Vepra poetike e Ismail Kadaresë shquhet për idetë e thella dhe për figuracionin e pasur e origjinal; rol me rëndësi për pasurimin e poezisë shqiptare.
Anonymous user