Dallime mes rishikimeve të "Pejë"

3.255 bytes added ,  15 vjet më parë
v
Ndryshimet e 75.126.48.146 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga 213.163.97.14.
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
v (Ndryshimet e 75.126.48.146 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga 213.163.97.14.)
{{Ky artikull|Ky artikull merret me qytetin '''Peja'''. Për artikullin [[Komuna e Pejës]] shiko në fletën përkatëse.}}
[[Figura:RR_PE.PNG|thumb|Peja dhe Regjioni i Pejës]]
 
'''Peja''' është qytet në pjesën perendimore të [[Kosovë]]s. Po ashtu Peja është qendër e komunës dhe rajonit e të njëjrit emër.
[[Figura:Peja - Logo.jpg|40px|left]]
Peja njihet si qytet i lashtë që nga koha Ilire. Për shkak të luftërave të shumta në këtë rajon, që nga pushtimi Otoman e deri te kjo e fundit me Serbinë, nuk është mundur të ruhet e gjithë karakteristika ilire, ku përveç tjerash pësoi edhe Kalaja e Pejës.
 
Në kohën Ilire ishte një qendër e madhe vendbanimi. Sipas hulumtimeve arkeologjike ky qytet kishte edhe një kala, mbi gërmadhat e lashta të së cilës mjerisht është ngritur fabrika e akumullatorëve.
 
Regjimi serbosllav u mundua disa kisha katolike të mbetura në shumë vende të Kosovës që nga koha Ilire ti shëndërrojë në kisha ortodokse si p.sh. Patrikanën në Grykë të Rugovës.
Karakteristikë e saj është Çarshi-Xhamia e ndërtuar rreth viteve [[1600]] - [[1700]] si dhe Kulla e Haxhi Zekës. [[Haxhi Zeka]] ishte pjesëmarrës në Kuvendin e Prizerenit në vitin [[1878]] dhe organizator i Lidhjes së Pejës në vitin [[1899]], në kohën e tij Peja i takonte Mbretërisë së Malit të Zi.
==Shiko dhe këtë==
* [[Komuna e Pejës]]
* '''Regjioni i Pejës''' me komunat: [[Peja (komuna)|Pejë]], [[Istog]], [[Klinë]]
* [[Nahija e Pejës]]
* [[Siparantum Ptolemeu]] ([[87]]-[[150]])
 
==Numrat Postal==
[[Posta dhe Telekomi i Kosovës]] sipas Unionit Postar Univerzal për Pejën ka caktuar numrat e kodeve postare të paraqitura në tabelë.
{|border="2" cellspacing="0" cellpadding="0" rules="all" width="98%%" style="clear:all; margin:5px 0 1em 1em; border-style: solid; border-width: 1px; border-collapse:collapse; font-size:95%; empty-cells:show"
|colspan="10" align=center style="background:#778899; color:white"|'''Kodi Postar i Kosovës - 30000 Pejë'''
|- bgcolor="#FFEBCD"
!Qarku
!Komuna
!vendbanimi
!Numri
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Pejë || Pejë || Pejë || 30000
|- bgcolor="#fffaf0"
|Pejë || Pejë || Pejë 1 || 30010
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Pejë || Pejë || Pejë 3 || 30030
|- bgcolor="#fffaf0"
|Pejë || Pejë || Pejë 4 || 30040
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Pejë || Pejë || Pejë 5 || 30050
|- bgcolor="#fffaf0"
|Pejë || Pejë || Pejë 8 || 30080
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Pejë || Pejë || Vitomiricë || 30090
|- bgcolor="#fffaf0"
|Pejë || Istog || Istog || 31000
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Pejë || Istog || Banjë e Pejës || 31010
|- bgcolor="#fffaf0"
|Pejë || Istog || Gurrakoc || 31020
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Pejë || Pejë || Gorazhdevc || 31030
|- bgcolor="#fffaf0"
|Pejë || Klinë || Klinë || 32000
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Pejë || Klinë || Korishë || 32050
|- bgcolor="#fffaf0"
|Pejë || Klinë || Budisalc || 32050
|-
|colspan="10" align=center style="background:#dcdcdc;"|<small>[http://www.ptkonline.com/web/site/al/pk_sherbimet/15/KodetPostare.pdf Ref: [[PTK]]]</small>'''
|}
{{Kosova}}
[[Category:Kosovë|R]]
 
<!-- Interwiki -->
 
[[en:Peja District]]
[[it:Peja (distretto)]]
[[sh:Okrug Peja]]
1.144

edits