Dallime mes rishikimeve të "Flamuri i Shqipërisë"

v
Ndryshimet e 75.126.48.146 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga Thijs!bot.
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
v (Ndryshimet e 75.126.48.146 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga Thijs!bot.)
[[Image:Flag of Albania.svg|thumb|250px|[[Figura:FIAV_111010.svg|20px]] Flamuri i Shqipërisë <br> proprcionet 5:7]]
[[Figura:Flag of Albania 1946.svg|thumb|250px| Flamuri i Shqipërisë prej 1945 - 1992]]
 
'''[[Flamuri]] i [[Shqiperia|Shqipërisë]]''' është flamuri kombëtar [[shqiptarët|shqiptar]], një flamur me fushë të kuqe dhe një shqiponjnë dykrenare të zezë në mes.
 
Flamuri shqiptar e ka prejardhjen nga nga një vulë e heroit kombëtar shqiptar Gjergj Kastriot [[Skënderbeu]], i cili i udhëhoqi [[Shqiptarët|shqiptarët]] në një kryengritje të përbashkët në [[Shekulli XV|shekullin XV]] kundër [[Perandoria Osmane|perandorisë osmane]] duke i sjellë trojeve shqiptare pavarësinë për një kohë të shkurtër ([[1443]]-[[1478]]). Shqiponja ishte pjesë e emblemës së familjes Kastrioti e cila e ka zanafillën në perandorinë [[Bizanc|bizantine]].
 
== E shkuara ==
Sipas prof. [[Kasem Biçoku]], shqiponja dykrenare është përdorur si simbol pushteti dhe dokumentohet se është përdorur për herë të parë nga perandori [[Kostandin]] dhe më pas u bë traditë vendëse në të gjithë [[Ballkani|Ballkanin]]. U përdor edhe nga [[Skënderbeu]], për të treguar se ishte përfaqësues i sundimit paraosman. Kush është rrjedha historike? Profesor Kasem Biçaku tregon: Në lashtësi ka qenë shumë i përhapur [[totemizmi]] (lloj besimi që adhuronte kafshët dhe shpendët, duke i konsideruar si mbrojtës dhe themelues të njerëzimit). [[Shqiponja]] është konsideruar si bashkudhëtare e perëndive dhe vetë perëndi. Ajo dhe [[luani]] janë konsideruar kudo si mbretër, përkatësisht të shpendëve dhe të kafshëve, për këtë arsye figura e shqiponjës dhe luanit janë më përfaqësueset në [[heraldika|heraldikat]] ([[stema|stemat]], shenjat) e vjetra. Shqiponja është simbol pushteti, guximi dhe lartësimi shpirtëror. Ka qenë simbol pushteti perandorak, prandaj është dhe në heraldikat e shumë vendeve.
 
 
Shqiponja me dy krerë është përdorur si simbol që në shekullin [[VII]] para erës sonë në [[Turkmenistani|Turkmenistan]]. Shqiponja e zezë me një kokë është përdorur si simbol në [[Roma|perandorinë romake]] dhe me përhapjen e [[Krishtërimi]]t u përdor edhe nga kisha katolike.
 
 
Shqiponja dykrenare është përdorur për herë të parë nga perandori me origjinë [[ilirët|iliro]]-[[shqiptarët|shqiptare]], [[Kostandini]] ([[306]]-[[337]]), themelues i [[Konstandinopoja|Kostandinopojës]], duke i krijuar perandorisë romake dy qendra administrative; [[Roma|Romën]] dhe Kostandinopojën dhe shqiponja simbolizonte keto dy vende. Gjatë sundimit të perandorit iliro-shqiptar [[Justiniani I]] ([[527]]-[[565]]) u bë bashkimi i dy kishave dhe si simbol i përbashkët kishtar u bë shqiponja dykrenare, prandaj gjendet si simbol nëpër kishat mesjetare të [[Shqipëria|Shqipërisë]] dhe Ballkanit. Në shekullin [[XX]] në [[Perandoria Bizantine|Perandorinë Bizantine]] shqiponja dykrenare shfaqet me krahë gjysmë të hapur dhe vazhdoi të shfaqej ashtu.
 
 
Në Shqipëri, si simbol pushteti, shqiponjën e kanë përdorur familjet sundimtare shqiptare të mesjetës si [[Kastrioti|Kastriotët]], [[Arianitët]], [[Muzakajt]], [[Topiajt]], [[Gjurashët]], po ashtu edhe [[Çernojoviçët]] e [[Mali i zi|Malit të Zi]]. Duke përdorur shqiponjën si simbol të pushtetit të tyre, dëshmohet se këto familje kanë qenë funksionare të larta gjatë Perandorisë Bizantine.
 
 
Me shembjen e Perandorisë Bizantine në vitin [[1453]], shohim që nga Skenderbeu u përdor edhe ngjyra e flamurit të Bizantit dhe me këtë donte të tregonte se ishte vazhdues i pushtetit paraosman, megjithëse i bëri dallime qoftë stemës dhe flamurit, për ta dalluar nga ai i Bizantit. Në vulën e Skënderbeut, ku është shqiponja dykrenare, ndërmjet dy krerëve të saj është vendosur një [[ylli|yll]] me 6 cepa. Mbi këtë yll është një yll tjetër me 8 rreze.
Kurse në stemën e Kastriotëve që është gdhendur 2 herë në varrin monumental të nipit të Skënderbeut, [[Kostandin Kastrioti]], ylli është me 8 cepa dhe mbi krerët e shqiponjës janë dy kurora mbretërore. Me këto simbole Skënderbeu tregonte pretendimin se kishin prejardhje nga [[Aleksandri i Madh]], gjë që e kemi të shprehur në epigrafin e [[Alfonsi]]t në një kishë të [[Valencia|Valencias]] në [[Spanja|Spanjë]]. Pra shqiponja dykrenare është përdorur masivisht nga sundimtarët si simbol pushteti dhe mund të konsiderohet traditë romako- bizantine.
 
 
Gjatë kohës së [[Rilindja|Rilindjes]], aktivistët e saj të të gjitha feve e grupeve punonin dhe vepronin nën hijen e këtij flamuri edhe pse ai nuk ishte i standardizuar deri në kohën e krijimit të shtetit të parë shqiptar. Me kthimin e [[Ismail Qemaili]]t në [[Vlorë]], dhe krijimin e [[shteti]]t të parë të shqiptarëve bëhet edhe standarizimi i flamurit kombëtar shqiptar i cili ishte gjithashtu edhe flamuri shtetëror i qeverisë së parë të Shqipërisë. Ky flamur llogaritet si një ndër elementët kryesore të kombit të tyre. Në Shqipëri dhe Kosovë janë bërë disa ndryshime të flamurit kombëtar dhe janë përdour si flamuj shtetëror apo administrativ nga qeveri e sisteme të ndryshme. Ndër ndryshimet e bëra nga shqiptarët kanë qenë ndryshimet që i janë bërë shqiponjës në nivel kombëtar, ndërsa ndryshimet tjera kanë humbur diku në histori si ndryshimet qeveritare, partiake, lokale etj.
 
== Shiko edhe këtë ==
* [[Flamuj të pricipatave shqiptare]]
* [[Flamuj administrativ të Shqipërisë]]
* [[Flamuj ushtarak të Shqipërië]]
 
== Lidhje të jashtme ==
*[http://flagspot.net/flags/al.html#des Flags Pot ]
*[http://web.telia.com/~u84508119/alb.htm Telia]
*[http://www.vexilla-mundi.com/linkpage.htm Multi flamuj]
*[http://www.shekulli.com.al/index.php?page=lajmedite&newsID=98612]
 
{{his-cung}}
 
[[Category:Shqipëri]]
[[Category:Kosovë]]
[[Category:Shqip]]
[[Category:Flamuj]]
[[Category:Histori]]
 
[[bg:Национално знаме на Албания]]
[[ca:Bandera d'Albània]]
[[cs:Albánská vlajka]]
[[da:Albaniens flag]]
[[de:Flagge Albaniens]]
[[en:Flag of Albania]]
[[es:Bandera de Albania]]
[[et:Albaania lipp]]
[[eu:Albaniako bandera]]
[[fi:Albanian lippu]]
[[fr:Drapeau de l'Albanie]]
[[he:דגל אלבניה]]
[[hr:Zastava Albanije]]
[[hu:Albánia zászlaja]]
[[id:Bendera Albania]]
[[it:Bandiera albanese]]
[[ja:アルバニアの国旗]]
[[ko:알바니아의 국기]]
[[ms:Bendera Albania]]
[[nl:Vlag van Albanië]]
[[no:Albanias flagg]]
[[pl:Flaga Albanii]]
[[pt:Bandeira da Albânia]]
[[ro:Steagul Albaniei]]
[[ru:Флаг Албании]]
[[sr:Застава Албаније]]
[[sv:Albaniens flagga]]
[[zh:阿尔巴尼亚国旗]]
1.144

edits