Ndryshimi mes inspektimeve të "Bashkim Fino"

447 bytes added ,  7 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 8 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q809978 (translate me))
v
BASHKIM FINO
{{cung}}
{{pa referenca}}
 
{{Biografia-Box
|Emri = Bashkim
|Mbiemri = Fino
|Emri Alt =
|Prof = politikan
|DL = [[12 tetor]] [[1962]]
|VL = [[TiranëGJIROKASTER]]
KOMBESIA SHQIPTARE
|DV =
|VV =
|Nacion = shqiptar
|}}
 
'''Bashkim Fino''' lindi më [[12 tetor]] [[1962]] në [[Tiranë]]. Ishte [[Lista e Kryeministrave të Shqipërisë|Kryeministër]] i Shqipërisë prej [[9 mars]] {{U|1997}} deri më [[29 qershor]] [[1997]] .KRYEMINISTRI i kohes me te veshtire te Shqiperise demokratike. Kreu i qeverise teknike qe nxori Shqiperine nga humnera ku kishte rene. I linur ne Gjirokaster mbaroi shkelqyer eshe ne universitetin publik te ekonomikut ne tirane. prej vitesh i angazhuar si deputet i partise socialiste eshte nje nder politikanet me te paster te vendit dhe nje personalitet mjaft i renesishem i historise shqiptare. ka botuar edhe nje liber mbi periudhen qe ai ishte kryeminister ''HUMNERE '97''
 
== Shiko edhe ==
2

edits