Ndryshimi mes inspektimeve të "Baskia"

7 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 90 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3995 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
[[Skeda:Guggenheim-bilbao-jan05.jpg|parapamje|right|300px|Muzeu Gugenhajm, [[Bilbao]]]]
 
'''Baskia''' ([[gjuha baske|bas]]: Euzkadi; [[gjuha spanjolle|sp]]. País Vasco) është krahinë autonome në [[Spanja|Spanjë]] me staus të regjionit historik. Kryeqytet i Baskisë është [[Vitoria]] ose në gjuhën baske Gasteic (bas: Gasteiz).
 
Baskia është njëra nga teritoret ku flitet [[gjuha baske]], të cilën e quajnë edhe tokë Baske ose në [[gjuha baske|gjuhën baske]] Euskal Erija ([[gjuha baske|bas]]: Euskal Herria). Baskia përbëhet nga tri province : [[Alava]] ( me kryeqytet [[Vitori]]në), [[Gipuskoa]] ( kryeqytet [[Sebastian]]) dhe [[Biskaja]] ( me kryeqytet [[Bilbao]]).